Reklama
aplikuj.pl

Słońce może wywołać rozbłysk setki tysięcy razy silniejszy niż dotychczas zaobserwowane

Spokojne zazwyczaj Słońce czas może stać się mało stabilne. Nowe badania sugerują, że starsze gwiazdy, takie jak ta centralna w Układzie Słonecznym, mogą wytwarzać superrozbłyski. Są to ogromne wybuchy energii widoczne z odległości setek lat świetlnych.  

Naukowcy powiedzieli, że owe rozbłyski uważano za charakterystyczne dla młodszych gwiazd, ale nowe badanie sugeruje, że mogą one również wystąpić na Słońcu raz na kilka tysięcy lat. Gdyby superrozbłysk wystąpił 1000 lat temu, prawdopodobnie nie byłby  to duży problem. Ludzie zobaczyliby po prostu ogromną zorzę polarną. Teraz jednak niebezpieczeństwo jest znacznie większe ze względu na obecność elektroniki.

Czytaj też: Niesamowita animacja ukazuje rozbłyski słoneczne

Wiemy już, że energia Słońca może zniszczyć linie energetyczne, elektronikę i satelity. Koronalne wyrzuty masy powodowały problemy z naszą infrastrukturą w przeszłości, np. w przypadku zdarzeń Carrington w 1859r. Jednak hipotetyczny superrozbłysk byłby setki lub tysiące razy silniejszy niż te najpotężniejsze zarejestrowane do tej pory. Taka eksplozja może zakłócić elektronikę na całym świecie, powodując powszechne zaciemnienia i zwarcie satelitów komunikacyjnych na orbicie.

Nowe dane dotyczące tego zjawiska pochodzą z kosmicznego teleskopu Keplera, który szukał planet w odległych gwiazdach między 2009 a 2018 rokiem. Szukając nowych światów, Kepler dostrzegł również kilka superfrakcji, czyli momentów, w których światło gwiazd nagle stawało się jaśniejsze przed ponownym przyciemnieniem. Zaintrygowani zjawiskiem skorzystali dodatkowo z teleskopu Gaia. Oba urządzenia zaobserwowały 43 superfrakcje pochodzące z gwiazd podobnych pod względem wieku i wielkości do Słońca. Statystyki pokazują, że większość tych błysków pochodzi z młodszych gwiazd, które mogą rozbłyskiwać mniej więcej raz w tygodniu. Nasze Słońce jest znacznie spokojniejsze i doświadcza ich raz na kilka tysięcy lat.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ten rozbłysk był 10 mld razy potężniejszy od tych z naszego Słońca