WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sonda Juno uwieczniła dwie potężne burze na Jowiszu

Nowe zdjęcie zrobione przez sondę Juno ukazuje dwie największe burze Jowisza, które mocno się do siebie zbliżają. Są one nieporównywalnie potężniejsze od tych, które występują na naszej planecie. 

Udostępniony przez NASA obraz przedstawia słynną Wielką Czerwoną Plamę, a także mniejszą (choć wciąż masywną) burzę o nazwie Oval BA, która przeszła serię dramatycznych zmian w ciągu ostatnich kilku dekad. “Burza osiągnęła obecny rozmiar, kiedy trzy mniejsze punkty zderzyły się i połączyły w 2000 roku. Wielka Czerwona Plama, która jest około dwa razy większa niż Oval BA, mogła powstać w ramach tego samego procesu wieki temu.”

Zdjęcie zostało zrobione 21 grudnia 2018 roku, a Juno znajdowała się pomiędzy kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od wierzchołków chmur Jowisza. Zdjęcie przeszło korekcję kolorów, aby wydobyć z niego więcej szczegółów. Co ciekawe, po tym, jak trzy mniejsze burze połączyły się w Oval BA, jej wygląd zaczął się zmieniać. Jak zauważa NASA, burza miała mocno widoczny pomarańczowy pierścień w pobliżu jego krawędzi, który od tego czasu przybrał barwę bladożółtej bieli.

[Źródło: bgr.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Pod Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu znajduje się woda