Reklama

Nowa misja sondy kosmicznej OSIRIS-REx. Teraz OSIRIS-APEX zbada asteroidę Apophis

Nowa misja sondy kosmicznej OSIRIS-REx, OSIRIS-APEX zbada asteroidę Apophis

Apophis (99942) to planetoida potencjalnie zagrażająca Ziemi, która minie naszą planetę w niewielkiej odległości 13 kwietnia 2029 roku. Będzie celem sondy kosmicznej OSIRIS-REx w ramach nowej misji OSIRIS-APEX, którą właśnie ogłoszono.

Sonda kosmiczna z misji OSIRIS-REx zrealizuje teraz misję OSIRIS-APEX, badając asteroidę Apophis

Już nie OSIRIS-REx, a OSIRIS-APEX. Amerykańska agencja NASA ogłosiła, że wysłana w ramach programu New Frontiers w 2016 roku sonda kosmiczna otrzyma nową misję i z asteroidy Bennu przeniesie się na asteroidę Apophis. Agencja przedłużyła tym samym misję sondy, która teraz będzie badać przez 18 miesięcy asteroidę Apophis bliską Ziemi.

Po tym misja zostanie przemianowana na OSIRIS-APEX (OSIRIS-Apophis Explorer), a statek będzie manewrował w kierunku kosmicznej skały 30 dni po jej przelocie obok Ziemi 24 września 2023 roku. Nie zbierze jednak próbki, a jedynie odsłoni podłoże do badań za pomocą swoich silników strumieniowych.

Czytaj też: NASA wymyśliła “księżycowe plecaki” do mapowania naszego naturalnego satelity

Sama misja jest o tyle ważna, że asteroida Apophis zbliży się najbliżej do Ziemi ze wszystkich znanych asteroid tej wielkości, a naukowcy chcą zbadać wpływ grawitacji na nią. Wizyta sondy na Apophisie zwiększy pułap kosztów misji, która do tej pory kosztowała 1,16 miliarda dolarów, o kolejne 200 milionów dolarów.