Reklama
aplikuj.pl

Sondy fluorescencyjne pomogą w dostarczaniu leków do komórek

Wybór najskuteczniejszych cząsteczek do podawania leków jest często procesem prób i błędów. Nowa technika zapewnia jednak większą precyzję.

Systemy dostarczania leków kontrolują czas i miejsce, w którym leki są uwalniane wewnątrz organizmu. Istotnym składnikiem wielu tego typu rozwiązań są cząsteczki łączące przeciwciała, które poszukują celów, takich jak komórki nowotworowe. Zawierają również leki, które mają za zadanie uwolnić lek wewnątrz komórki we właściwym miejscu i czasie.

Zespół badawczy kierowany przez Chrisa Alabi opracował metodę, która wykorzystuje sondy fluorescencyjne, aby zmierzyć szybkość, z jaką łączniki skutecznie uwalniają leki w żywych komórkach.

Sondy składają się z dwóch barwników fluorescencyjnych, które czynią je niewidocznymi, gdy są połączone z przeciwciałami w ramach systemu dostawczego. Kiedy łącznik pęknie i „rozplącze” barwniki, stają się one widoczne za pomocą mikroskopu, sygnalizując, że lek został uwolniony wewnątrz komórki.

Aby zademonstrować działanie sondy, autorzy projektu opracowali połączenie przeciwciała z łącznikiem dwusiarczkowym, który działa w białku HER2, które jest celem w leczeniu raka piersi. Po dotarciu systemu dostawczego do białka, zespół był w stanie bezproblemowo zmierzyć procesy wewnątrzkomórkowe, takie jak kinetyka i okres półtrwania łącznika disulfidowego.

Sondy mogą być również wykorzystywane przez biologów chemicznych, aby dowiedzieć się więcej na temat procesów wewnątrzkomórkowych, takich jak środki odpowiedzialne za łączniki rozszczepiające.