Premiera Sony Xperia 1 III – takiego aparatu jeszcze nie było

Firma Sony zaprezentowała aż trzy nowe smartfony – Sony Xperia 1 III, Xperia 5 III oraz Xperia 10 III. Są dobre ekrany 4K, jest kompaktowo, jest też aparat, którego jeszcze w świecie smartfonów nie widzieliśmy.

Sony Xperia 10 III – w dobrej cenie, to może zaskoczyć

Sony Xperia 10 III

Sony Xperia 10 III jest smartfonem, który może podbić serca wielu osób, o ile zostanie dobrze wyceniony. Na jego korzyść przemawiają niewielkie wymiary – 154 x 68 x 8,3mm oraz niska masa 169 gramów. 6-calowy ekran OLED (BRAVIA Triluminos) wyświetla obraz o rozdzielczości FullHD+.

Sony Xperia 10 III

Sercem smartfonu jest układ Qualcomm Snapdragon 690 5G, działający w parze z 6 GB pamięci RAM. Na pliki mamy 128 GB pamięci wbudowanej. Główny aparat jest potrójny – główny o rozdzielczości 12 Mpix (27mm, F/1.8, 1/2.8″), szerokokątny o rozdzielczości 8 Mpix (16mm, F/2.2, 1/4″) zoom z teleobiektywem o rozdzielczości 8 Mpix (54mm, F/2.8, 1.4″). Aparaty potrafią rozpoznawać na zdjęciach psy i koty, poprawiając dzięki temu działanie autofocusu dynamicznych obiektów, jakimi są nasze zwierzęta. Selfie wykonamy aparatem o rozdzielczości 8 Mpix, który znajduje się w ramce nad ekranem. Nie ma więc tutaj żadnych wcięć.

Sony Xperia 10 III

Sony chwali się obecnością gniazda Jack 3,5mm oraz użyciem technologii Hugh-Resolution Aidio Wireless. Akumulator ma pojemność 4500 mAh i Sony gwarantuje jego bezproblemowe działanie przez okres trzech lat. Całość jest zamknięta w wodoszczelnej obudowie (IP65 i IP68), a ekran jest chroniony przez szkło Gorilla Glass 6.

Czytaj też: Nowy Internet mobilny na kartę w Mobile Vikings robi wrażenie

Sony Xperia 1 III i Sony Xperia 5 III – nowy aparat i nowy Compact

Sony Xperia 1 III

Aparaty w Sony Xperia 1 III i Sony Xperia 5 III to mała rewolucja na rynku mobilnej fotografii. Wyróżnia je peryskopowy teleobiektyw, odpowiedzialny za zoom. Oferuje on zmienną ogniskową w zakresie 70-105mm. Do tej pory aparaty zmiennoogniskowe w smartfonach polegały na fizycznym wysuwaniu obiektywu z obudowy. Były to modele albo nieudane, albo niezbyt popularne. Tutaj zmiana ogniskowej będzie odbywać się wewnątrz obudowy. Warto też zwrócić uwagę na zmienną przysłonę F/2.3 – F/2.8. To wartości niespotykane dotąd w obiektywach peryskopowych smartfonów.

Sony Xperia 1 III

Oprócz tego oba smartfony oferują aparat główny o rozdzielczości 12 Mpix (F/1.7, 1/1.7″, 24mm) oraz aparat szerokokątny o rozdzielczości 12 Mpix (16mm, F/2.2, 1/2.6″). Do tego mamy szereg funkcji przeniesionych wprost z aparatów Sony Alpha. Takich jak autofocus ustawiany na oku nie tylko ludzi, ale również zwierząt (śledzenie oka do 20 klatek na sekundę). Rozwinięta została również aplikacja Photography Pro, która była jednym z najmocniejszych punktów Xperii 1 II. Duży plus należy się też za fizyczny, dwustopniowy przycisk migawka aparatu umieszczony na boku obudowy.

Xperia 1 III oraz Xperia 5 III są wyposażony w układ Qualcomm Snapdragon 888, 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej. W Polsce raczej nie pojawi się wariant 512 GB. Na wyposażeniu mamy też łączność 5G, Wi-Fi 6, gniazdo Jack 3,5mm i głośniki stereo na przodzie obudowy. Za zasilanie odpowiadają akumulatory o pojemności 4500 mAh z obsługą szybkiego ładowania o mocy 30W.

Czy różnią się oba modele? Ekranem i rozmiarami. Xperia 1 III ma ekran OLED o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości 4K(!), proporcjach 21:9 i 120 Hz odświeżaniem obrazu. Smartfon ma wymiary 165 x 71 x 8,2mm i waży 186 gramów. Do Sony Xperia 5 III trafił ekran OLED o przekątnej 6,1 cala o rozdzielczości FullHD+, a smartfon ma wymiary 157 x 68 x 8,2mm. Sony określa ją mianem nowego Compactu. Ekrany obu modeli oferują Tryb Twórcy, który wyświetla obraz o tej samej kalibracji, co obraz na profesjonalnych monitorach Sony obecnych przy produkcjach filmowych. Zapewne będzie to ograniczone do wybranych treści.

Nowe Xperie dopiero latem

Nie znamy jeszcze polskich cen nowych Xperii. Wiemy za to, że cała trójka trafi do Polski wczesnym latem, więc zapewne w okolicach czerwca. Xperia 1 III będzie dostępna w kolorze czarnym i fioletowym, Xperia 5 III czarnym i zielonym, a Xperia 10 IIII czarnym, białym i niebieskim.