WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Space Launch System został wyposażony w pierwszy silnik rakietowy

NASA zintegrowała pierwszy silnik RS-25 z pozostałymi elementami ciężkiej rakiety księżycowej, zwanej w skrócie SLS. Silniki te są odnowionymi jednostkami, które zostały zbudowane w celu zasilenia nieistniejącego już programu Space Shuttle i które zostaną teraz wykorzystane do powrotu astronautów na Księżyc.

SLS ma być podstawowym napędem programu Artemis, w ramach którego na powierzchni Srebrnego Globu mają stanąć astronauci – w tym pierwsza kobieta w historii.

Budowa rdzenia o wysokości niemal 65 metrów została ukończona 19 września. Podczas misji Artemis I, rdzeń SLS, z pomocą dwóch masywnych boosterów na paliwo stałe, będzie napędzać kapsułę Orion oraz moduł serwisowy.

Inżynierowie podłączyli pierwsze boostery do głównego fragmentu Artemis I SLS. Personel NASA dodatkowo pracuje nad integracją układów elektronicznych i napędowych masywnej struktury. Ten sam proces zostanie powtórzony w przypadku każdego z czterech silników RS-25, które zostały dostarczone do zakładu montażowego Michoud.

Cztery RS-25 umieszczone u podstawy rdzenia będą zasilane ciekłym wodorem oraz tlenem z prędkością niemal 6000 litrów na sekundę. Silniki te, wraz ze wzmacniaczami taśmowymi, będą w stanie wyprodukować 3,6 mln kg siły ciągu. Podczas startu będą one działać przez osiem i pół minuty. Cztery zmodernizowane silniki – oznaczone jako E2045, E2056, E2058 i E2060 – przyczyniły się wcześniej do przeprowadzenia 21 udanych misji w ciągu trzech dekad.

ŹRÓDŁO: newatlas.com