WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

SpaceX ruszyło z konstrukcją nowego statku Starship

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to za kilkanaście lat po prostu będziemy musieli uczyć się o podbojach kosmosu w wykonaniu SpaceX. Jak tu bowiem nie docenić tego poświęcenia? Ostatnio firma ujawniła swój prototyp Mk2, a teraz docierają do nas pogłoski na temat kolejnej wersji statku kosmicznego Starship (Mk3).

Obecny Starship mierzy 50 metrów długości i jest napędzany trzema silnikami Raptor, wytwarzającymi siłę ciągu rzędu 12000 kN. Jest przeznaczony do ciągnięcia dużych ilości ładunku, a ostatecznie pasażerów w kosmos, a dokładniej mówiąc na misje na Księżyc i potencjalnie na Marsa… i dalej. Po odsłonięciu projektu statku kosmicznego Mk 2 w zeszłym miesiącu, a także ujawnieniu ambitnego harmonogramu wprowadzenia statku na orbitę, rozpoczęła się budowa trzech rakiet.

Jak donosi CNBC, wideo z lotu ptaka zakładu firmy w Cocoa na Florydzie pokazuje lśniące wieże ze stali nierdzewnej, które staną się niczym innym, jak korpusami rakiety. Wokół fabryki znajdują się również pierścienie (kolejne sekcje rakiet), czekające tylko do zainstalowania na nich.

Oprócz dwóch rakiet budowanych w tym obiekcie, SpaceX buduje również trzeci statek kosmiczny w swoim obiekcie w Boca Chica w Teksasie. Elon Musk ujawnił z kolei plan firmy dotyczący rozpoczęcia suborbitalnych testów Mk 2 w ciągu jednego lub dwóch miesięcy.

Jeśli testy tych rakiet Mk 2 przebiegną pomyślnie, firma może rozpocząć budowę wersji Mk 3 już w przyszłym miesiącu.

ŹRÓDŁO: