WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Specyfikacja układu AMD Gonzalo z PS5 i następcy Xbox One

Specyfikacja układu AMD Gonzalo z PS5 i następcy Xbox One

Każdy z nas wie, że konsole nowej generacji, czyli PlayStation 5 i następce Xbox One napędzi coś ze stajni AMD. Wprawdzie ujawnione teraz informacje są jedynie niepotwierdzonymi niczym przeciekami, ale samo źródło sprawdzało się już wielokrotnie. Rzućmy więc okiem na specyfikację domniemanego układu SoC AMD Gonzalo.

Po raz pierwszy poinformował o nim TUM_APISAK na swoim Twitterze, porównując dostępny ogólnie schemat nazewnictwa nowych chipów z uzyskaną skądś nazwą kodową. Ta wskazuje właśnie na finalną wersję układu AMD Gonzalo (druga literka „G” ma odwoływać się właśnie do konsol). Zgodnie z tym częstotliwość pracy procesora centralnego z ośmioma rdzeniami miałaby wynosić 1,6 GHz, a część „10_13E9” oznacza obecność układu graficznego Navi 10 Lite. Ten ma być specjalnym wariantem GPU, jakie AMD przygotowało z myślą o konsolach.

AMD Gonzalohttps://t.co/uSTurBfcx3

— APISAK (@TUM_APISAK) 18 stycznia 2019

Problem w tym, że niektóre z elementów nie pasują do schematu (patrz pamięć Cache, wskaźnik TDP), co wskazuje albo na to, że jest to po prostu fake, albo po prostu na nigdy wcześniej nieużywany sposób nazewnictwa. Niektórzy uważają też, że AMD Gonzalo jest układem przeznaczonym wyłącznie dla Sony, ale jest to dosyć naciągana teoria. Całość i tak podchodzi jedynie pod przypuszczenia i spekulacje… na bazie niepotwierdzonych informacji, więc przed wyciąganiem daleko idących wniosków radzę ochłonąć.

Czytaj też: PS5 i Xbox Scarlett w 2021 roku – czy to możliwe?

Źródło: Twitter