WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sposób na naprawę szkliwa zębów

Zespół naukowców z Uniwersytetu Zhejiang i Xiamen znaleźli sposób na naprawę szkliwa ludzkich zębów. W swoim artykule naukowcy opisują proces i jego skuteczność w testach.

Naukowcy stworzyli niezwykle małe (1,5 nanometrowe) skupiska fosforanów wapnia. Jest to główny składnik naturalnego szkliwa. Każda z tych grup została następnie potraktowana trietyloaminą, która zapobiega się ich zlepianiu. W następnym kroku całość zmieszano z żelem, który nałożono na materiał symulujący ludzkie szkliwo.

Czytaj też: W którym kraju najdłużej żyją mężczyźni?

Okazało się, że skupiska połączyły się z zębem i wytworzyły warstwę ochronną. Była ona znacznie ściślej ułożona niż warstwy opisywane w innych badaniach co pozwoliło materiałowi na świetną ochronę zębów. Testy przeprowadzono też na ludzkich zębach, gdzie wyniki wyszły podobnie. Sztuczne szkliwo było prawie identyczne do tego naturalnego i równie mocno trzymało się zębów.

Naukowcy mówią jednak, że potrzeba więcej pracy i testów w celu komercjalizacji ich odkrycia. W szczególności trzeba sprawdzić, czy nie ma skutków ubocznych.

Czytaj też: Jak powstają i zanikają wspomnienia?

Źródło: Phys