Reklama
aplikuj.pl

Spray z nanodrutami miedzi. Oczyścisz nim dowolną powierzchnię z wirusów i bakterii

miedź

Od dawna znamy antybakteryjne i antywirusowe właściwości miedzi. Dlatego pokrywa się nią często dotykane przedmioty, m.in. klamki. Już wkrótce każdy z nas będzie mógł zabezpieczyć dowolną powierzchnię w ten sposób. Wystarczy do tego spray z nanodrutami miedzi opracowany przez amerykańskich naukowców.

Technologia opiera się na wcześniejszych badaniach, w których stworzono atrament miedziany do drukowania obwodów na elastycznych urządzeniach elektronicznych. Jest rozwijana w ramach partnerstwa między należącym do Departamentu Energii USA Narodowym Laboratorium Amesa, stanowym uniwersytetem Iowa i uniwersytetem w Buffalo.

Naukowcy badają dwa rodzaje sprayu, z których każdy ma swoje mocne i słabe strony. Jeden zawiera segmenty nanodrutów z czystej miedzi o szerokości około 60 nanometrów (to tylko jedna setna grubości ludzkiego włosa), podczas gdy drugi wykorzystuje nanodruty miedziano-cynkowe.

W obu przypadkach druty są umieszczone w roztworze (to zazwyczaj woda lub etanol). Gdy ciecz zostanie rozpylona na powierzchnię, taką jak plastik, szkło lub stal nierdzewna, a następnie pozostawiona do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, tworzy na niej cienką powłokę przeciwdrobnoustrojową.

Zbadano skuteczność powłoki w kontakcie z wirusem SARS CoV-2 powodującym chorobę COVID-19. Powłoka z nanodrutami miedzi przyspieszyła proces dezaktywacji wirusa

Artykuł na temat badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie RSC Advances i wykazał, że powłoka unieszkodliwiła wirusa w zaledwie 20 minut. Na miedzianej powierzchni bez niej był on aktywny 40 minut. Przez 10 minut spray zawierający czyste miedziane nanodruty inaktywował wirusa dwa razy szybciej niż jego miedziano-cynkowy odpowiednik. 

Czytaj też: Ten wynalazek ma uchronić świat od mikroplastiku. To „jedwabne kapsułki”

To jednak powłoka miedziano-cynkowa pozostawała skuteczna przez dłuższy czas. Oznacza to, że mogłaby być nakładana rzadziej. Z tego powodu naukowcy uważają, że jest to lepszy wybór w realnych zastosowaniach. Na nowe coraz bardziej niepewne czasy rozwiązanie wydaje się być zbawieniem.