Reklama
aplikuj.pl

Czy sprej na koronawirusa powstrzyma pandemię?

pandemia

Niemal od początku pandemii było jasne, że jej zakończenie będzie możliwe dopiero po stworzeniu skutecznej szczepionki bądź leku. Jednym z najbardziej ekscytujących pomysłów jest ten zakładający wykorzystanie spreju do nosa, który mógłby zabezpieczać przed zakażeniem.

Z informacji udostępnionych przez New York Times wynika, że fretki, którym podano donosowo ten środek, były chronione przed SARS-CoV-2 przez cały dzień. Konieczne będą testy przeprowadzone na ludziach, potwierdzające skuteczność spreju wśród naszego gatunku.

Czytaj też: Niektórzy nie zachorowali na COVID-19 a mają przeciwciała na koronawirusa
Czytaj też: Duńska mutacja koronawirusa wykryta u co najmniej 214 osób
Czytaj też: Przeciwciała koronawirusowe dzieci i dorosłych się różnią. Co ze szczepionką?

Naukowcy przekonują, że lek może uniemożliwiać koronwirusowi infekowanie komórek występujących w nosie i płucach. Zabezpiecza bowiem receptory komórkowe przed białkiem kolczastym SARS-CoV-2. Bez dostępu do tych komórek, wirus nie może się replikować.

Sprej na koronawirusa działa w przypadku fretek – teraz zostanie przetestowany na ludziach

W ramach eksperymentu sprawdzono skuteczność spreju na fretkach. Żadna z tych, którym podano środek, a następnie wystawiono na działanie koronawirusa, nie została zainfekowana. Z kolei grupa kontrolna zakaziła się. Jest to obiecujący rezultat – szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż lek łączy się z komórkami w nosie i płucach, utrzymując się przez około 24 godziny.

Czytaj też: Dlaczego koronawirus powoduje utratę smaku?
Czytaj też: Jak długo zakażamy koronawirusem? Oto prawdziwa rekordzistka
Czytaj też: Odporność na koronawirusa? Autorzy tego badania mają świetne wieści