WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Czy sprej na koronawirusa powstrzyma pandemię?

Czy sprej na koronawirusa powstrzyma pandemię?

Niemal od początku pandemii było jasne, że jej zakończenie będzie możliwe dopiero po stworzeniu skutecznej szczepionki bądź leku. Jednym z najbardziej ekscytujących pomysłów jest ten zakładający wykorzystanie spreju do nosa, który mógłby zabezpieczać przed zakażeniem.

Z informacji udostępnionych przez New York Times wynika, że fretki, którym podano donosowo ten środek, były chronione przed SARS-CoV-2 przez cały dzień. Konieczne będą testy przeprowadzone na ludziach, potwierdzające skuteczność spreju wśród naszego gatunku.

Czytaj też: Niektórzy nie zachorowali na COVID-19 a mają przeciwciała na koronawirusa
Czytaj też: Duńska mutacja koronawirusa wykryta u co najmniej 214 osób
Czytaj też: Przeciwciała koronawirusowe dzieci i dorosłych się różnią. Co ze szczepionką?

Naukowcy przekonują, że lek może uniemożliwiać koronwirusowi infekowanie komórek występujących w nosie i płucach. Zabezpiecza bowiem receptory komórkowe przed białkiem kolczastym SARS-CoV-2. Bez dostępu do tych komórek, wirus nie może się replikować.

Sprej na koronawirusa działa w przypadku fretek – teraz zostanie przetestowany na ludziach

W ramach eksperymentu sprawdzono skuteczność spreju na fretkach. Żadna z tych, którym podano środek, a następnie wystawiono na działanie koronawirusa, nie została zainfekowana. Z kolei grupa kontrolna zakaziła się. Jest to obiecujący rezultat – szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż lek łączy się z komórkami w nosie i płucach, utrzymując się przez około 24 godziny.

Czytaj też: Dlaczego koronawirus powoduje utratę smaku?
Czytaj też: Jak długo zakażamy koronawirusem? Oto prawdziwa rekordzistka
Czytaj też: Odporność na koronawirusa? Autorzy tego badania mają świetne wieści