Reklama
aplikuj.pl

Kraje UE będą produkowały Sputnik V. Polski nie ma na liście

pandemia

Rosyjski RDIF zawarł umowy z firmami z Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec na produkcję szczepionki Sputnik V. Łącznie Rosjanie pracują nad ponad 20 projektami związanymi z tego typu współpracą.

Pierwszą firmą w Unii Europejskiej, która zajmie się produkcją Sputnik V będzie włoska Adienne Srl. Przedsiębiorstwo związane ze szwajcarską grupą Adienne Pharma & Biotech miałoby do końca roku dostarczyć 10 milionów dawek preparatu.

Czytaj też: Chiny wprowadziły paszporty szczepionkowe. Wiemy, jak funkcjonują
Czytaj też: Poznaliśmy skuteczność szczepionki Pfizera w przypadku brazylijskiej mutacji koronawirusa
Czytaj też: Rosjanie rozprzestrzeniali fałszywe informacje na temat szczepionek na koronawirusa

Co ciekawe, w poniedziałek przedstawiciele RDIF zażądali publicznych przeprosin ze strony przewodniczącej Rady Dyrektorów Europejskiej Agencji Leków, Christy Wirthumer-Hoche. Polityk wystosowała bowiem prośbę do krajów UE o nie zatwierdzanie rosyjskiej szczepionki, dopóki EMA nie zakończy swoich analiz.

Sputnik V jest już wykorzystywana w czasie szczepień na Węgrzech

Pomimo tego typu próśb, niektóre państwa członkowskie wspólnoty wyszły przed szereg i zaopatrzyły się w Sputnik V. Szczepienia tym środkiem prowadzą już Węgrzy, a swoje partie zamówiły bądź otrzymały takie kraje jak Czechy i Słowacja. Władze innych prowadzą natomiast rozmowy dotyczące ewentualnych zakupów.