WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Co sądzą naukowcy nt. Sputnik V, rosyjskiej szczepionki na koronawirusa?

Co sądzą naukowcy nt. Sputnik V, rosyjskiej szczepionki na koronawirusa?

Raport Bloomberga sugeruje, że Rosja zajmuje piąte miejsce pod względem przyjętych zamówień na szczepionkę chroniącą przed COVID-19. Wyprzedza m.in. środki opracowane przez firmy Moderna oraz Johnson & Johnson.

Rosja nie opublikowała jednak danych dotyczących końcówki trzeciej fazy badań klinicznych. Środek jest już jednak masowo podawany na terenie tego kraju, co sugeruje, że lokalne organy kontrolne przeanalizowały jego działanie i dopuściły go do użytku.

Czytaj też: Kuba i Iran rozpoczynają współpracę. Celem szczepionka na koronawirusa
Czytaj też: Szczepienia w UE nie należą do najszybszych. Znamy statystyki z pierwszych dni
Czytaj też: Szczepionka Sputnik V – co warto o niej wiedzieć?

I choć świat nauki nie ma dostępu do tych danych, to badacze, w oparciu o to, co wiedzą na temat Sputnik V, wypowiadają się o niej w pozytywnym tonie. Wiadomo bowiem, że szczepionka została przetestowana w ramach III fazy na 22 714 uczestnikach, a prowadzona w kolejnych tygodniach ewidencja wykazała, że zakażeniu koronawirusem uległo kolejno 20, 39 i 78 z nich.

Sputnik V opiera się na podobnej technologii, co szczepionka od Johnson & Johnson

Dotychczas wydawane przez Rosjan komunikaty sugerowały, że Sputnik V ma skuteczność wynoszącą ponad 90%. W pełni chroniła też przed ciężkim przebiegiem COVID-19. W porównaniu do szczepionki od Johnson & Johnson, ta rosyjska korzysta z innego adenowirusa w przypadku drugiej dawki. W pierwszej oba środki opierają się jednak na tym samym adenowirusie-26.

Czytaj też: Dyrektor firmy Moderna ujawnił, ile potrwa odporność zapewniana przez szczepionkę
Czytaj też: Firma Sinopharm ujawniła, jaka jest skuteczność jej szczepionki
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa zostanie podzielona na więcej dawek

Eksperci sądzą, że Sputnik V będzie równie skuteczna i bezpieczna, co obecnie stosowane szczepionki, opracowane przez Pfizera i Modernę. Jednocześnie nie do końca wierzą w potencjał CoronaVac, czyli środka stworzonego przez chińską firmę Sinovac, który w czasie międzynarodowych badań wykazał się efektywnością od 50% do ponad 90%.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News