Reklama
aplikuj.pl

Co sądzą naukowcy nt. Sputnik V, rosyjskiej szczepionki na koronawirusa?

koronawirus

Raport Bloomberga sugeruje, że Rosja zajmuje piąte miejsce pod względem przyjętych zamówień na szczepionkę chroniącą przed COVID-19. Wyprzedza m.in. środki opracowane przez firmy Moderna oraz Johnson & Johnson.

Rosja nie opublikowała jednak danych dotyczących końcówki trzeciej fazy badań klinicznych. Środek jest już jednak masowo podawany na terenie tego kraju, co sugeruje, że lokalne organy kontrolne przeanalizowały jego działanie i dopuściły go do użytku.

Czytaj też: Kuba i Iran rozpoczynają współpracę. Celem szczepionka na koronawirusa
Czytaj też: Szczepienia w UE nie należą do najszybszych. Znamy statystyki z pierwszych dni
Czytaj też: Szczepionka Sputnik V – co warto o niej wiedzieć?

I choć świat nauki nie ma dostępu do tych danych, to badacze, w oparciu o to, co wiedzą na temat Sputnik V, wypowiadają się o niej w pozytywnym tonie. Wiadomo bowiem, że szczepionka została przetestowana w ramach III fazy na 22 714 uczestnikach, a prowadzona w kolejnych tygodniach ewidencja wykazała, że zakażeniu koronawirusem uległo kolejno 20, 39 i 78 z nich.

Sputnik V opiera się na podobnej technologii, co szczepionka od Johnson & Johnson

Dotychczas wydawane przez Rosjan komunikaty sugerowały, że Sputnik V ma skuteczność wynoszącą ponad 90%. W pełni chroniła też przed ciężkim przebiegiem COVID-19. W porównaniu do szczepionki od Johnson & Johnson, ta rosyjska korzysta z innego adenowirusa w przypadku drugiej dawki. W pierwszej oba środki opierają się jednak na tym samym adenowirusie-26.

Czytaj też: Dyrektor firmy Moderna ujawnił, ile potrwa odporność zapewniana przez szczepionkę
Czytaj też: Firma Sinopharm ujawniła, jaka jest skuteczność jej szczepionki
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa zostanie podzielona na więcej dawek

Eksperci sądzą, że Sputnik V będzie równie skuteczna i bezpieczna, co obecnie stosowane szczepionki, opracowane przez Pfizera i Modernę. Jednocześnie nie do końca wierzą w potencjał CoronaVac, czyli środka stworzonego przez chińską firmę Sinovac, który w czasie międzynarodowych badań wykazał się efektywnością od 50% do ponad 90%.