Reklama
aplikuj.pl

Wiecie, że ssaki żywiły się kiedyś mięsem dinozaurów?

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Tybindze odkrył na szyi jednego z zauropodów ślady ugryzień wykonanych przez ssaka wielkości obecnie żyjących ryjówek. Sam dinozaur miał ok. 20 metrów długości, a jego waga wynosiła kilka ton.

Oczywiście mało prawdopodobnym jest, by niewielkich rozmiarów ssaki polowały na dinozaury. Istnieje jednak wyjaśnienie tego zjawiska. Badacze twierdzą bowiem, że owe zwierzęta mogły żywić się truchłami gigantycnych zauropodów. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach The Science of Nature.

Wiadomo, że przed dziesiątkami milionów lat na Ziemi występowały ssaki częściowo zamieszkujące wodę, drzewa, a nawet zdolne do przemieszczania się za pośrednictwem szybowania. Tak ogromne zróżnicowanie dotyczyło również diet tych zwierząt. Ich jadłospisy określono za pośrednictwem analiz kształtu zębów i szczęk.

Czytaj też: Czy dinozaury chorowały na raka? Te szczątki stanowią odpowiedź

Niektóre z ówczesnych ssaków żywiły się owadami, inne roślinami, a te, o których piszemy dzisiaj stołowały się na szczątkach 20-metrowych dinozaurów. Co ciekawe, ślady ugryzień znalezione na kościach doprowadziły autorów badań do wniosku, iż te żywiące się mięsem zauropodów ssaki byly stosunkowo małe. Można by je porównać do występujących obecnie ryjówek.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News