Reklama
aplikuj.pl

Startuje usługa Starlink Aviation. Internet do 350 Mb/s w samolocie

SpaceX ogłosił niedawno start usług Starlink RV (dla kamperów) i Starlink Maritime (dla łodzi). Logiczne zatem, że kolejnym krokiem będzie rozszerzenie usługi satelitarnego internetu Starlink na podniebne przestworza. Poznajcie Starlink Aviation, szerokopasmowy internet dla samolotów pasażerskich.

Nowa usługa obiecuje internet o prędkości do 350 Mb/s dla samolotów pasażerskich i jest skierowana głównie do firm budujących prywatne odrzutowce. Na początku tego roku SpaceX ogłosiło również partnerstwo z Hawaiian Airlines, które zapewni pasażerom linii  bezpłatne WiFi na swoich trasach od początku przyszłego roku.

Aby już teraz zarezerwować usługę trzeba wpłacić depozyt w wysokości 5000 dolarów. Dostawy Starlink Aviation Aero Terminal rozpoczną się w 2023 roku

Starlink Aviation będzie wymagać zainstalowania specjalnie wykonanego terminalu na górnej części kadłuba samolotu, aby mieć niezakłóconą transmisję. To zdecydowanie lepsza alternatywa dla tradycyjnej anteny satelitarnej systemu Starlink. Wygląda jak niewielki panel na dachu samolotu.

Starlink Aviation ma działać również podczas kołowania i lądowania samolotu. Internet o przepustowości do 350 Mb/s pozwoli prowadzić rozmowy wideo, a nawet przesyłać strumieniowo gry online podczas lotu, co do tej pory nie było możliwe w przypadku innych usług internetowych.

Czytaj też: Polska firma ma innowacyjny pomysł. Jak można wykorzystać perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne?

Starlink, czyli internet satelitarny od SpaceX, jest obecnie dostępny w 32 krajach na całym świecie i pojawi się w wielu innych w przyszłym roku. W coraz większym stopniu możliwe jest też wykorzystanie usługi dla pojazdów w ruchu. Nie można zapomnieć o zestawach Starlink w Ukrainie, które czasem stanowią jedyną metodę kontaktu ze światem.