Reklama
aplikuj.pl

Starożytna egipska wioska dostarczyła nowych informacji na temat faraonów

W delcie Nilu odkryto osadę, która powstała ok. 7 tysięcy lat temu. Było to na długo przed dojściem do władzy pierwszych faraonów.

Wioska znajduje się w miejscu zwanym Tell El-Samara, położonym ok. 140 kilometrów na północ od Kairu, stolicy Egiptu. Ekipa archeologów odpowiedzialnych za odkrycie przyznaje, że jest to jedna z najstarszych tego typu osad na terenie afrykańskiego państwa. Powstała ona zanim wymyślono pismo hieroglificzne, którego zaczęto używać ok. 5200 lat temu. Jej założenie datuje się również znacznie wcześniej niż budowę piramidy w Gizie, która zakończyła się ok. 700 lat po opracowaniu hieroglifów. Co ciekawe, wioska funkcjonowała jeszcze przed zjednoczeniem Egiptu. Nie wiadomo, który z faraonów tego dokonał, ani kiedy dokładnie, lecz jest pewne, że do zdarzenia doszło ponad 5200 lat temu.

Na terenie wykopalisk znaleziono m.in. szczątki zwierząt i roślin, fragmenty budynków oraz licznych silosów. Obecnie trwa analiza kości, która powinna dostarczyć dokładnych informacji na temat ich datowania. Poza tym naukowcy będą w stanie określić, kiedy i w jaki sposób rozwinęło się rolnictwo na terenie dzisiejszego Egiptu. Badaniom poddano także odnalezione narzędzia wykonane z kamienia i ceramiki.

Ze wstępnych oględzin wynika, iż wioskę zamieszkiwano przez dłuższy czas. Być może wyludniła się dopiero ok. 5000 lat temu, więc życie mogło w niej kwitnąć przez okres niemal dwóch tysięcy lat. Wkrótce powinniśmy dokładnie się dowiedzieć, jakie były losy tego miejsca na przestrzeni wieków.

[Źródło: livescience.com; grafika: Egypt’s Ministry of Antiquites]