Błękit egipski to współczesna nazwa pigmentu stworzonego przez Egipcjan przed tysiącami lat. Substancja pochodząca z krzemianu wapnia była wykorzystywana do przedstawiania wizerunków bogów oraz członków rodzin królewskich. Z kolei współcześnie barwnik może znaleźć zastosowanie do oszczędzania energii oraz wytwarzania elektryczności.
Dotychczasowe badania w tym temacie wykazały, że błękit egipski pochłania światło widzialne i emituje je jako światło bliskiej podczerwieni. Z biegiem czasu okazało się jednak, że szacunki naukowców nie były zbyt dokładne. W istocie barwnik jest nawet 10-krotnie bardziej fluorescencyjny niż początkowo zakładano. Pigment emituje prawie 100 procent pochłanianych fotonów. Z kolei jego wydajność energetyczna wynosi ok. 70 procent.
Biorąc pod uwagę powyższe właściwości błękitu egipskiego, naukowcy mówią o kilku potencjalnych zastosowaniach. Barwnik mógłby być m.in. składnikiem farb czy gontu, które potem służą do pokrywania dachów budynków. Dzięki warstwie tej substancji mogłoby się udać niskim kosztem obniżyć koszty przeznaczane np. na klimatyzację pomieszczeń. Dodatkowo warto wspomnieć o potencjalnym wytwarzaniu elektryczności. Polegałoby to na malowaniu farbą fluorescencyjnych obiektów takich jak np. okna. Pigment przekształca światło widzialne w podczerwone, które jest następnie pochłaniane przez ogniwa fotowoltaiczne umieszczone w pobliżu tych okien.
[Źródło: newatlas.com]
Czytaj też: Soczewki zmieniające barwę mogą być skuteczniejsze od kropli do oczu