Startujące rakiety generują dźwięki, których ludzie nie są w stanie usłyszeć

Rakiety wystrzeliwane z powierzchni naszej planety generują ogromny hałas, ale – co może wydać się zaskakujące – prowadzą również do powstawania tak zwanych infradźwięków. Są one falami o niskiej częstotliwości i nie wykrywa ich ludzkie ucho.

Badania poświęcone tej kwestii nawiązują do infradźwięków zarejestrowanych przez specjalistyczne urządzenia i odnoszą się do ponad tysiąca startów rakiet. Chodzi o bardzo zróżnicowany sprzęt, między innymi w postaci rakiet Falcon 9, Sojuz, Ariane 5, czy Long March 5B. Wnioski na ten temat są natomiast dostępne na łamach Geophysical Research Letters.

Czytaj też: NASA przetestuje rekordowo dużą rakietę. Oto, co o niej wiemy

Reklama

Kluczowy dla zebrania analizowanych informacji okazał się International Monitoring System (IMS), czyli sieć ponad 50 stacji monitorujących rozmieszczonych na całym świecie. Do jej powstania doprowadziły założenia tzw. Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych, który podpisano w 1996 roku. System ten miał na celu wykrywanie potencjalnych prób jądrowych, ale ma też szereg innych zastosowań – i namierzanie startów rakiet jest jednym z nich.

Rakiety wystrzeliwane w kosmos można skuteczniej analizować dzięki powstałym infradźwiękom

O wysokim zaawansowaniu urządzeń wchodzących w skład International Monitoring System niech świadczy fakt, że w niektórych przypadkach są one w stanie zidentyfikować poszczególne etapy startu każdej rakiety. Korzystając z tej możliwości, badacze mogliby dokładniej analizować różne elementy startu i lotu, skuteczniej wyszukując hipotetyczne problemy. Innymi słowy, infradźwięki mogą stanowić idealny sposób na znalezienie usterek, które w innym wypadku pozostawałyby niewykryte.

Czytaj też: Rakieta Long March 5 to kolejny krok Chińczyków w stronę podboju kosmosu

Warto zauważyć, że infradźwięki rozprzestrzeniają się na ogromnych dystansach. Można je jednak wykryć z daleka i mówi się nawet o odległościach rzędu 9000 kilometrów. I choć badaniami objęto łącznie 1001 startów rakiet, to naukowcom udało się zebrać dokładnie 7637 sygnatur związanych z infradźwiękami. Z 1001 startów udało się rozpoznać te sygnatury w przypadku aż 733 prób, co daje skuteczność na poziomie niemal 75%. Pozostałe starty charakteryzowały się zbyt małą siłą ciągu lub były prowadzone w mało dogodnych warunkach atmosferycznych.