Społeczeństwo zachodnie powinno docenić starzenie się i spowalniający wzrost populacji. 

Mniejsza populacja może stworzyć bardziej zrównoważone społeczeństwo, a koszty związane ze starzeniem się społeczeństwa na świecie są łatwe do kontrolowania. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy w jednym z nowych artykułów.

Raport ludnościowy ONZ z 2017 r. pokazuje, że 14 procent krajów na świecie ma zmniejszającą się populację. Do tego grona należy zaliczyć m.in. Japonię, Czechy i Estonię. Szacuje się też, że do 2050 roku 32 procent wszystkich krajów będzie miało zmniejszającą się populację.

Frank Götmark i współautorzy badania nie znaleźli dowodów na to, że starzenie się społeczeństwa prowadzi do niedoborów siły roboczej. W rzeczywistości donoszą, iż może to przynieść korzyści poszczególnym pracownikom. Chodzi o:

  • Rosnące płace dla pracowników i wyższe dochody na jednego mieszkańca
  • Mniejsze zatłoczenie i niższy stres
  • Większą ochronę terenów zielonych i poprawę jakości życia

Starzejąca się populacja będzie potrzebować dodatkowej opieki zdrowotnej, która może kosztować więcej. Jednak naukowcy sugerują, że ten rosnący koszt jest możliwy do rozporządzenia i że społeczeństwa powinny zainicjować bardziej zapobiegawcze środki opieki zdrowotnej w celu zmniejszenia przyszłych wydatków.

Stabilna lub malejąca populacja jest dobra dla klimatu. Oznacza to niższą emisję CO2, mniejsze zużycie energii, mniej śmieci i mniejszą degradację środowiska. Jednak budowanie globalnego konsensusu dotyczącego spadku liczby ludności jest skomplikowane. Wiele krajów rozwijających się, szczególnie w Afryce i Azji, ma dużą i stale rosnącą populację.

[Źródło: sciencenordic.com; grafika: chamber.org.hk]

Czytaj też: Zbyt duże korzystanie z mediów społecznościowych powoduje uczucie samotności i przygnębienie

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej