Reklama
aplikuj.pl

Statek kosmiczny z napędem parowym może teoretycznie wiecznie się poruszać

Naukowiec planetarny Phil Metzger we współpracy z Honeybee Robotics zaprojektował prototyp statku kosmicznego World Is Not Enough. Pobiera on wodę z asteroid lub innych ciał planetarnych w celu wytworzenia pary i przeniesienia się do następnego celu. 

UCF (uczelnia Metzgera) dostarczyła sztuczny materiał asteroidalny, a Metzger wykonał modelowanie i symulację komputerową, zanim firma Honeybee stworzyła prototyp i wypróbowała pomysł na terenie swojej placówki. Zespół nawiązał także współpracę z Embry-Riddle Aeronautical University, aby opracować wstępne prototypy silników rakietowych na bazie pary.

„WINE z powodzeniem wydobywa glebę, wytwarza paliwo rakietowe i startuje wykorzystując parę wodną. Możemy wykorzystać tę technologię do latania na Księżyc, Ceres, Europę, Tytana, Plutona, bieguny Merkurego czy asteroidy – wszędzie, gdzie jest woda i wystarczająco niska grawitacja. „

WINE, który jest wielkości kuchenki mikrofalowej, wydobywa wodę z powierzchni, a następnie przekształca ją w parę, aby przelecieć w nowe miejsce. Dlatego jest to rakieta, której nigdy nie zabraknie paliwa i teoretycznie może działać „wiecznie”. Statek kosmiczny korzysta z paneli słonecznych, aby uzyskać wystarczającą energię do wydobywania i wytwarzania pary. Może też wykorzystywać radioaktywne cząstki, aby rozszerzyć potencjalny zasięg do Plutona i innych miejsc oddalonych od Słońca.

Rozwój tego typu statków kosmicznych może mieć duży wpływ na przyszłe eksploracje kosmosu. Obecnie misje międzyplanetarne zazwyczaj kończą się, gdy napęd sond odmawia posłuszeństwa.

[Źródło: phys.org; grafika: University of Central Florida]

Czytaj też: Elon Musk pokazał statek Starship