Zhenjiang został zbudowany w 1978 roku w Szanghaju i przeszedł na emeryturę w 2013 roku. Ma on 1700 ton wyporności i był uzbrojony w dwie 100 mm armaty oraz sześć pocisków przeciw-okrętowych SY-1. Został przekształcony w cel dla nowych rakiet.

Jest to standardowa procedura dla emerytowanych okrętów. Są one używane jako cel dla nowych broni, dzięki czemu można zrozumieć w jaki sposób poprawić strukturę okrętu i jakie szkody wyrządzają pociski. Ze zdjęć wynika, że okręt ciągle pływa. Widać jednak uszkodzenia, które symulują te, które mogły powstać w rzeczywistych starciach. Jego mostek został całkowicie zniszczony przez pociski przeciw-okrętowe. Ponieważ nie ma silnego, czarnego dymu to można wnioskować, że zniszczenia wynikają z energii kinetycznej pocisku a nie z powodu jego wybuchu.

Ale co go trafiło? Prawdopodobnie była to rakieta YJ-62 lub YJ-12 (bez głowicy wybuchowej, widoczne na zdjęciach poniżej), która mogła by posiadać odpowiednią energię kinetyczną. YJ-62 waży 1,2 tony i jest poddźwiękowym pociskiem o zakresie od 400 do 500 km. YJ-12 waży 1,5 tony, jego zasięg wynosi 400 km i może osiągnąć prędkość ponad 3,5 macha (4288 km/h).

statek

statek1

 

 

Źródło: http://www.popsci.com/, zdjęcia: China Defense Forum

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej