Reklama
aplikuj.pl

Sterowanie ruchem drugiej osoby za pomocą własnego mózgu

W badaniach nad połączeniem mózgu z maszyną wielkim przełomem było wykorzystanie myśli małpy do sterowania komputerem. Jak to zwykle w nauce bywa, badacze poszli krok dalej. Ostatnio zaprezentowali oni nowy przełom- wykorzystanie myśli jednego człowieka w celu kontroli fizycznych akcji drugiego.

Początkowo badania zespołu z Duke University skupiały się na badaniu szczurzych neuronów. Okazało się, że aby ciało zwierzęcia poruszyło się wymagało to tylko zaangażowania 48 neuronów. Z tą wiedzą swoje badania przenieśli na małpy. Kazali małpie zagrać w prostą grę. Miała ona joystick i za jego pomocą miała ona poruszać kropką na ekranie dopóki nie znajdzie się ona w środku. Wtedy też małpa dostawała nagrodę. Wzorce EEG zostały nagrane i następnie joystick został zabrany. Dokładnie w tą samą grę małpa grała za pomocą wyobraźni.

Po tym doświadczeniu naukowcy zajęli się pracą nad ludźmi. Chcieli oni sprawdzić czy mogą wysyłać informacje dotyczące ruchu z jednego mózgu do drugiego. Wykorzystali więc oni EEG w celu rejestracji aktywności mózgu. Cel był prosty- jeden z uczestników oglądał grę i za każdym razem gdy widział przeciwnika myślał o strzale. Po drugiej stronie kampusu była druga osoba, która nosiła urządzenie do przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. Zostało on umieszczone dokładnie nad ośrodkiem mózgu kontrolującym ruch palcem. Gdy pierwszy pomyślał o strzale druga osoba strzelała.

Jakie mogą być potencjalne zastosowania takich badań? Jest ich naprawdę mnóstwo. Po pierwsze pomoc sparaliżowanym pacjentom w chodzi. po drugie lepsze uczenie się. Po trzecie komunikacja z osobami, które mogą np. tylko mrugać. Jednakże naukowcy zgodzili się, że nie będą pracowali nad możliwością podłączenia mózgu do komputera. Tak więc nie zdarzą się katastroficzne scenariusze wielu filmów.

Źródło: http://www.popularmechanics.com