Reklama

UKE oceni strony internetowe operatorów. To może być ciekawe

Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdzi strony internetowe operatorów. Dzisiaj wyglądają one znacznie lepiej niż przed laty, ale do ideału nadal brakuje.

Strony internetowe operatorów pod lupą UKE

Na stronie internetowej UKE pojawiło się zaproszenie do składania ofert w postępowaniu, które wyłoni firmę odpowiedzialną za sprawdzenie stron internetowych operatorów. W wyłonieniu zwycięzcy bardziej liczyć się będzie doświadczenie (60% oceny), niż końcowa cena wykonania usługi (40%).

Strony internetowe operatorów zostaną sprawdzone pod trzema względami. Będzie to ich użyteczność, ułatwienia dla niepełnosprawnych oraz widok mobilnych wersji witryn. Sprawdzona zostanie dostępność stron, ich wariantów mobilnych oraz zgodność aplikacji standardem WCAG 2.0 (AA). Na końcu sprawdzona zostanie poprawność i zakres publikowanych informacji o usługach.

Sprawdzonych zostanie nie więcej niż 36 stron operatorów i 20 aplikacji.

Czytaj też: Stacja bazowa Orange bez podłączenia do prądu. Jak działa?

Strony internetowe operatorów były koszmarem. Sporo się zmieniło

Jeszcze 4-5 lat temu sprawdzenie czegokolwiek na stronie internetowej operatora to była mordęga. Kiedy jeszcze pracowałem u jednego z operatorów zastanawiałem się, dlaczego portal z informacjami o usługach w wersji dla pracowników jest o niebo czytelny, niż ten dla klientów?

Czytaj też: Heyah 01 startuje z nową ofertą subskrypcyjną

Strony internetowe operatorów były pełne… bałaganu. Dotarcie do interesujących nas (i aktualnych!) usług, czy dokumentów dotyczących ofert to była mordęga. Dzisiaj wygląda to znacznie lepiej. Strony są nowoczesne, czytelne, bardziej intuicyjne i dostosowane do urządzeń mobilnych. Choć nadal nie jest idealne.

Moim ulubionym elementem stron internetowych operatorów są np. zagrywki w stylu – Oto nasza nowa oferta! Jest super! Chcesz się dowiedzieć więcej? Zostaw numer – zadzwonimy! Mam nadzieję, że badanie UKE skutecznie wypunktuje tego typu elementy.