Rany od dźgnięć, to najczęściej paskudne, trudne do opanowania głębokie rany kłute, które wymagają uciskania nie tylko samej rany, ale też jej otoczenia. Najnowsze urządzenie REACT opracowane przez studenta ułatwia to wyzwanie, potencjalne ratując życie ofiar dźgnięć nożem.
Joseph Bentley, student ostatniego roku projektowania i technologii na brytyjskim Loughborough University, opracował i stworzył narzędzie REACT, aby ułatwić i wnieść na zupełnie nowy poziom działanie w razie otwartej rany kłutej. Mowa więc o sytuacji, w której narzędzie (w domyśle nóż) opuściło ranę i nie pełni swojej funkcji korka, blokując możliwie najbardziej wewnętrzne krwawienie.
Czytaj też: O ile podniosłaby się woda na Ziemi, gdyby wszyscy ludzie do niej weszli?
Dlatego przyjmujący na ten moment formę prototypu REACT składa się z dwóch elementów. Jeden z nich przyjmuje postać silikonowej medycznej wstawki, którą należy włożyć w ranę, a następnie nadmuchać ją drugą częścią zestawu po uprzednim wybraniu konkretnego fragmentu ciała na ekraniku LCD. Po aktywacji dołączone urządzenie szybko nadmuchuje „sztuczny korek” do odpowiedniego poziomu ciśnienia powietrza zależnie od ranionego obszaru.
REACT w łatwy i szybki sposób tamuje głębokie rany otwarte
Czytaj też: Niszczyciel Zumwalt po testach na wzburzonych wodach. Czy zatonął?
Następnie „pompkę” odłącza się od silikonowej, nadmuchanej wstawki, która pozostaje na miejscu do czasu przybycia ratowników medycznych. Następnie można ją szybko i łatwo opróżnić oraz wyciągnąć, co odróżnia REACT od innych podobnych w działaniu „wypełniaczy ran”.
Czytaj też: Woda znaleziona wewnątrz meteorytu może wyjaśniać historię Układu Słonecznego
Teraz twórca pracuje nad dostosowaniem go do innych obszarów ciała, udoskonala ustawienia ciśnienia powietrza i próbuje przejść na zasilanie bateryjne. Wszystko po to, aby REACT z czasem trafił na służbę w policji, karetkach pogotowia, czy wojska.