Reklama
aplikuj.pl

Superciężkie grawitino może być tajemniczą ciemną materią

Mimo, że ciemna materia przewyższa tę zwykłą w stosunku 5 do 1, nadal jest zaskakująco nieuchwytna. Wiele eksperymentów było i jest prowadzonych w celu wytropienia różnych typów cząstek, które mogłyby odpowiadać za istnienie ciemnej materii. I choć każde z badań kończyło się fiaskiem, to naukowcy z Instytutu Maxa Plancka znaleźli nową, hipotetyczną cząsteczkę, która może wiązać się z tą kwestią. Chodzi o superciężkie grawitino.

Badacze opracowali model, który przedstawia nowego kandydata na cząsteczkę odpowiadającą za ciemną materię – grawitino. Od dawna znajdowały się one na liście potencjalnych cząstek, jednak dopiero ich superciężka forma miałaby stanowić rozwiązanie zagadki. Miałyby one nie tylko znacznie większą masę, ale oddziaływałyby z normalną materią za pośrednictwem innych sił. Powszechnie uważa się, że ciemna materia oddziałuje tylko poprzez grawitację, co wprowadza naukowców w zakłopotanie.

Czytaj też: Astronomowie badają stare galaktyki, które mogą pomóc w związku z ciemną materią

Na podstawie niedawnych badań odpowiedzialny za nie zespół przewiduje istnienie superciężkich grawitino, które – w przeciwieństwie do dotychczasowych kandydatów – będą również oddziaływać ze zwykłą materią pod względem elektromagnetycznym. Naukowcy obliczyli, że superciężkie grawitino będą miały masę około 0,02 miligrama, co odpowiada jajom pcheł. Być może taka masa nie robi wrażenia, ale jest ona ok. 10 trylionów razy wyższa niż masa protonu bądź neutronu.

Jeśli teoria się potwierdzi, moglibyśmy znaleźć ślady opisywanych cząstek, używając Ziemi jako gigantycznego detektora. Prze 4,5 mld lat powinny one znaleźć się w pobliżu naszej planety i zostawić po sobie jakieś ślady. Ponieważ superciężkie grawitina oddziaływałyby z regularną materią poprzez siły elektromagnetyczne i jądrowe, mogły pozostawić ślady jonizacji w skałach. Problem polega na tym, że mogą być trudne do odróżnienia od tych, które powstały na skutek interakcji z innymi cząstkami.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ciemna materia mogła powstać przed Wielkim Wybuchem