WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Superkomputer pomoże Siłom Powietrznym USA w prognozowaniu pogody

Cray Inc. może już liczyć kolejne miliony, bo w ramach strategicznego partnerstwa podpisało z Amerykańskimi Siłami Powietrznymi oraz Oak Ridge National Lab kontrakt na 25 milionów dolarów. Wszystko po to, aby uzyskać superkomputer do poprawy prognozowania pogody całej armii USA. 

Czytaj też: Największy lotniskowiec wyprodukowany w Chinach nie ma łatwego życia

Zgodnie z umową nowy superkomputer HPC11 będzie odgrywał rolę usługi w 557. Skrzydle Meteorologicznym Sił Powietrznych, który opracowuje i dostarcza kompleksowe informacje o pogodzie lądowej i kosmicznej. Steven Wert urzędnik sił powietrznych i członek wyższej kadry kierowniczej mówi:

Wydajność systemu znacznie wzrośnie w porównaniu z obecnymi możliwościami i zapewni operatorom lotniczym sił powietrznych możliwość uruchomienia nowej generacji modeli globalnych i regionalnych o wysokiej rozdzielczości oraz zadowolenia obecnych i wschodzących wojowników potrzeba wpływu na środowisko podczas planowania operacji.

Oczekuje się, że system pomoże siłom powietrznym w skuteczniejszym wykonywaniu misji, oferując nowe funkcje, które obsługują złożone obciążenia wojskowe związane z prognozowaniem pogody. Urzędnicy oczekują, że system poprawi prognozy i oceny zagrożeń pogodowych, na których polegają osoby z zewnątrz.

Czytaj też: Na wojskowej olimpiadzie w Rosji nawet czołgi mają skrzydła

 Źródło: Defenseone