Reklama
aplikuj.pl

Superkomputery Aurora Intela z mocą obliczeniową jednego eksaFLOPa

Superkomputery Aurora Intela z mocą obliczeniową jednego eksaFLOPa
Superkomputery Aurora Intela z mocą obliczeniową jednego eksaFLOPa

Intel sprzymierzył się z amerykańskim Departamentem Energii (DOE), aby dostarczyć na rynek pierwszy na świecie superkomputer o mocy obliczeniowej przynajmniej jednego eksaFLOPsa. Dla porównania, obecnie najmocniejsza konsumencka karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2080 Ti może pochwalić się „jedynie” 13.4 TFLOPs w obliczeniach pojedynczej precyzji. W przełożeniu matematyczny „tera” określa się z kolei wykładnikiem 1012, a „eksa” już 1018.

Po takim przedstawieniu chyba rozumiecie, że mowa o naprawdę dużym skoku, którego będziemy mogli zaobserwować już w 2021 roku. Oczywiście nie odbije się to na nas samych, bo takie obliczeniowe potwory są przydatne zwłaszcza w zastosowaniach naukowych i badawczych. Mowa dokładnie o nowym systemie, którego Intel okrzyknął mianem Aurora, mogący pochwalić się wydajnością przynajmniej jednego eksaFLOPS’a, który jest równy jednemu kwintylionowi operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. To sprawi, że będzie to pierwszy superkomputer exascale w Stanach Zjednoczonych i jeśli inny konkurent nie wyłoni się z cienia w ciągu najbliższych dwóch lat, będzie na dobrej drodze, aby być nawet tym pierwszym na świecie.

Sama moc obliczeniowa nie oddaje jednak pełni mocy, więc porównajmy Aurorę do Summita, obecnie najpotężniejszego superkomputera. Ten może się pochwalić mocą 200 petaFLOPSów, podczas gdy jeden eksaFLOPS jest równy 1000 petaFLOPSom. Prosta matematyka i voilà – nowy superkomputer Intela będzie o pięć razy wydajniejszy, niż obecnie najpotężniejszy system.

Sam superkomputer zostanie zbudowany przy użyciu nadchodzących generacji technologii Intela oraz komponentów podwykonawcy Cray, Inc. Podstawą będzie superkomputer Cray o nazwie kodowej Shasta, składający się z 200 szaf połączonych z interkonektem Slingshot, działającym na wersji oprogramowania Shasta. We wspomnianych szafach znajdzie się architektura obliczeniowa Intel Xe z oprogramowaniem One API, a także przyszłe generacje procesorów Xeon Scalable i Optane DC Persistent Memory.

Innymi słowy, Minecraft z shaderami chyba pójdzie…

Czytaj też: Zgadniecie do kogo należą dwa najszybsze superkomputery?

Źródło: New Atlas