Reklama
aplikuj.pl

Światła stroboskopowe wydłużają sen nastolatków

sen, sen nasolatków, spanie nastolatka, światło, rytm dobowy

Połączenie eksperymentalnego leczenia światłem z terapią poznawczą spowodowało, że nastolatkowie śpią o 45 minut dłużej. Badanie pokazuje, że błyski światła mogą pomóc w dostosowaniu rytmu dobowego młodej osoby.

Pierwsza faza badań sprawdzała wpływ światła stroboskopowego bez jakiejkolwiek innej terapii behawioralnej. Pewna liczba nastolatków została poddana czterotygodniowemu badaniu, w którym pulsujące światła trwające trzy milisekundy rozbłyskiwały się co 20 sekund przez trzy ostatnie godziny snu. Naukowcy stwierdzili, że terapia nie powoduje zakłóceń snu.

Czytaj też: Mors zatopił rosyjski statek wchodzący w skład marynarki wojennej

W drugiej części naukowcy skrócili czas trwania terapii do dwóch godzin i wprowadzili kilka sesji terapii poznawczo-behawioralnej. Wyniki tych badań były bardzo pozytywne. W porównaniu do grupy kontrolnej osoby szły spać około 50 minut wcześniej i spali średnio o 43 minuty dłużej. Byli oni także sześć razy bardziej skłonni do utrzymywania dobrego snu.

Badania pokazują, że rytmy dobowe mogą być kontrolowane za pomocą impulsów świetlnych. naukowcy chcą to dalej optymalizować i badać, jakie mechanizmy stoją za takim działaniem światła.

Czytaj też: Wizualizacja pokazuje zachowanie czarnej dziury

Źródło: Newatlas