WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Swift Shield, czyli tarcza balistyczna inspirowana origami już na służbie

Jako że tradycyjne tarcze balistyczne są nieporęczne, a ich możliwości ratowania życia bezcenne, firma ATCS stworzyła ich wersję origami w ramach Swift Shield, która trafiła do służby w amerykańskiej policji.

Ta tarcza wyprodukowana przez amerykańską firmę Advanced Technology Compliant Solutions, to tak naprawdę komercyjna wersja prototypu, którego opracował trzy lata temu zespół z Brigham Young University w Utah. Jest to o tyle świetna wiadomość, że znów możemy zobaczyć zjawisko, w którym to praca naukowców przedostaje się na rynek.

Swift Shield swoją innowacyjność zawdzięcza własnej genezie w origami. To dzięki temu jest w stanie złożyć się w lekką paczkę, gdy nie jest używana. W jej produkcji nie zastosowano kevlaru, a „materiały polietylenowe o ultra wysokiej masie cząsteczkowej”. Dodatkowo pokryto je wodoodporną, odporną na chemikalia i wytrzymałą, a jednocześnie elastyczną skorupą z Hypalonu – pewnej wersji polietylenu.

Swift Shield, tarcza balistyczna, tarcza inspirowana origami, Swift,

Tarcza może zostać złożona, gdy nie jest potrzebna. Jednak gdy jest to wymagane, użytkownicy mogą szybko rozłożyć go na prostokąt o wymiarach 0,6 na 0,9 metra, zapewniając ochronę balistyczną o powierzchni 0,6 metrów kwadratowych.

Swift Shield ma ponadto III poziom pancerza, co oznacza, że jest w stanie zatrzymać pociski typu Flat Nose 0,357 Sig FMJ poruszające się z prędkością około 448 m/s i .44 Magnum SJHP przy 436 m/s. Waży przy tym 2,3 kilograma.