WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Swoop Aero dostarczy szczepionki dronami

Australijska firma Swoop Aero współpracowała z UNICEFem w celu stworzenia dronów, które mogłyby dostarczać szczepionki. Takie konstrukcje właśnie powstały i pierwsza osoba została już zaszczepiona.

Ze względu na położenie i trudne warunki, Vanuatu jest dosyć ciężko dostępna dla lekarzy. Kraj składa się z 80 wysp rozproszonych na południowym Pacyfiku. Łącznie mieszka tam około 26 tysięcy osób. Według UNICEFu 20% z nich nigdy nie otrzymało szczepionek. W związku z tym użycie dronów do dostarczania leków jest genialnym pomysłem. Pierwsza taka dostawa umożliwiała 14 dzieciom oraz pięciu kobietom zaszczepienie przez pielęgniarkę.

Były to tylko testy, ale taka technologia ma być wykorzystywana na co dzień. Dużym problemem jest konieczność przechowywania szczepionek w określonej temperaturze, aby zachowały one skuteczność. Na szczęście inżynierom udało się ten problem rozwiązać. Tego typu dostawy mogą rozpowszechnić się na całym świecie i tym samym zapewnić bezpieczeństwo w szczególności dzieciom.

Czytaj też: Uderzenie w twarz może spowodować zaćmę

Źródło: Popularmechanics