WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Symulacja ran nóg pomoże w szkoleniu medyków

Naukowcy z uniwersytetu w Los Angeles stworzyli symulację, która pokazuje, co dzieje się ze kończynami dolnymi zranionymi na skutek postrzału.

W ostatnich latach w konfliktach militarnych coraz częściej wykorzystuje się improwizowane ładunki wybuchowe. Te są niezwykle skuteczne w unieruchamianiu celów, w szczególności oddziałując na nogi. Aby lepiej przygotować medyków polowych do radzenia sobie z tego typu ranami, amerykańscy badacze przygotowali specjalny projekt.

Skupiono się na jak najbardziej realistycznym odwzorowaniu wyglądu i zachowania rany odniesionej wskutek wybuchu lub postrzału. Model anatomiczny kończyny jest odwzorowaniem ludzkiej nogi, a krew jest pompowana przez zaprojektowany system.

Adepci będą mieli do czynienia z różnymi typami obrażeń. Będą musieli podjąć odpowiednie działania, oceniając, czy pocisk spowodował jedynie naruszenie niewielkich naczyń krwionośnych czy może doszło do uszkodzenia tętnicy. W przyszłości twórcy symulacja mają zamiar wprowadzić także możliwość wirtualnego leczenia, m.in. przy zastosowaniu opasek uciskowych i medykamentów.

[Źródło i grafika: popularmechanics.com]