Reklama
aplikuj.pl

Syntetyczne bakterie zachowują się tak jak prawdziwe. To może być prawdziwy przełom

syntetyczne zycie

Syntetyczne komórki, które powstały dzięki połączeniu elementów bakterii z rodzaju Mycoplasma z chemicznie zsyntetyzowanym genomem mogą dzielić się w takim sam sposób jak naturalnie występujące bakterie.

Działania naukowców w tej sprawie dały pierwsze efekty już w 2016 roku, kiedy to udało się stworzyć syntetyczne komórki złożone z genomów składających się z 473 genów. Komórki zostały nazwane JCVI-syn3.0, ale po dokładniejszych badaniach uznano, że ich podział nie był na tyle dokładny, jak w przypadku „prawdziwych” bakterii. Ich kształty i rozmiary były bowiem bardzo nietypowe.

Czytaj też: Bakterie w kosmosie przetrwały okrągły rok. Ale zauważono u nich zmiany

Poprzez ponowne wprowadzenie różnych genów do tych syntetycznych komórek, a następnie monitorowanie ich wpływu pod mikroskopem, członkowie tego samego zespołu byli w stanie wyodrębnić siedem dodatkowych genów warunkujących równomierny podział komórek.

Syntetyczne bakterie początkowo dokonywały replikacji, ale ich kształt i rozmiary były nieregularne

Okazało się, że po dodaniu tych genów kształt i rozmiary replikujących się komórek stały się bardziej regularne. O ile dwa z wytypowanych genów już wcześniej były znane z tego typu funkcji regulacyjnych, tak zaskakujący okazał się wpływ pięciu innych. Tego typu osiągnięcia są kluczowe w zakresie badań nad życiem i sposobem funkcjonowania komórek.