Reklama
aplikuj.pl

Szczątki zakonnic zabitych przez Sowietów w czasie wojny. Cenne znalezisko polskich archeologów

archeologia

Archeolodzy natrafili na szczątki trzech katolickich zakonnic, które zostały zamordowane przez sowieckich żołnierzy pod koniec II wojny światowej. Tym samym zakończyły się poszukiwania kości należących do łącznie siedmiu kobiet.

Zapiski z 1945 roku sugerują, że sowieccy żołnierze zamordowali siedem zakonnic związanych z zakonem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Poszukując ich szczątków, archeolodzy najpierw przeprowadzili wykopaliska w Gdańsku w lipcu 2020 r.

Wtedy też udało im się znaleźć szczątki siostry Charytyny (Jadwigi Fahl). Z kolei w październiku na terenie Olsztyna odkryto kości siostry Generozy (Marii Bolz), siostry Krzysztofory (Marty Klomfass) i siostry Liberii (Marii Domnik), które były pielęgniarkami w tamtejszym szpitalu.

Szczątki zakonnic pochodzą z okresu II wojny światowej

W celu odnalezienia szczątków pozostałej trójki, archeolodzy prowadzili grudniowe wykopaliska na cmentarzu komunalnym w Ornecie. Aby dotrzeć do grobów z 1945 roku, naukowcy najpierw musieli ekshumować nowsze kości, które znajdowały się najbliżej powierzchni. Ostatecznie znalezione szczątki najprawdopodobniej należą do siostry Rolandy (Maria Abraham), siostry Gunhildy (Dorota Steffen) i siostry Bony (Anna Pestka).

Szczególnie brutalne wydają się okoliczności śmierci siostry Krzysztofory, która zmarła po długiej walce z sowieckim żołnierzem. Jak wynika z raportu sporządzonego przez IPN, w chwili śmierci kobieta miała wydłubane oczy, odcięty język i doświadczył 16 dźgnięć bagnetem.