Reklama
aplikuj.pl

Szczątki znalezione na terenie Brazylii pokazują nietypowe uzębienie sprzed milionów lat

Clevosaurus hadroprodon to nowy gatunek gada, którego szczątki znaleziono na terenie południowej Brazylii. Pozostałości skamielin – szczęki i związane z nimi kości czaszki – zebrano ze skał triasowych (datowanych na ok. 237–228 milionów lat), co czyni je najstarszą znaną tego rodzaju skamieliną w Gondwanie. Był to południowy superkontynent, który po czasie stał się Afryką, Antarktydą, Australią , Indiami i Ameryką Południową. 

Clevosaurus hadroprodon był małym zwierzęciem, podobnym rozmiarami do gekonów trzymanych w domach. Należał do grupy lepidozaurów (w skład której wchodzą również węże czy jaszczurki), która była bardzo różnorodna i rozpowszechniona w erze mezozoicznej. Niestety dziś reprezentuje ją zaledwie jeden żywy gatunek występujący w Nowej Zelandii.  Clevosaurus hadroprodon jest najstarszym przedstawicielem hatteriowatych, które były pierwszymi globalnie rozmieszczonymi lepidozaurami.

Czytaj też: Badanie radioaktywności skał rzuca nowe światło na ziemskie kontynenty

Uzębienie odkrytego osobnika jest niesamowite, ponieważ stanowi najstarszy przypadek, w którym zęby są umieszczone w górnej części kości szczęk. Zwierzę miało również duży, tępy ząb zarówno w dolnej jak i górnej szczęce. Taka cecha jest zwykle obserwowana tylko w późniejszych liniach hatteriowatych. Prawdopodobnie służyła ona do współzawodnictwa międzygatunkowego lub obrony partnerów, a nie poszukiwania pożywienia.

Odkrycie clevosaurus hadroprodon pokazuje, jak wcześnie nastąpiła dywersyfikacja hatteriowatych, do której doszło na terenie Gondwany.

[Źródło: phys.org; grafika: Midwestern University]

Czytaj też: Jak ważny dla Ziemi był rozpad superkontynentu?