Astma jest bardzo powszechną chorobą. Jednakże mimo to ciągle wiemy o niej stosunkowo niewiele. W ramach inicjatywy Human Cell Atlas naukowcy zmapowali różne typy komórek w płucach co pozwala na poznanie kolejnych różnic w budowie pomiędzy zdrowymi a chorymi pacjentami.
Naukowcy przebadali ponad 36 tysięcy komórek z nosa i trzech różnych części płuc. Próbki pobrano od 17 zdrowych osób. Badacze przeanalizowali obecność w różnych miejscach danych typów komórek oraz aktywność genów.
Czytaj też: U młodych osób nad szyją rozwija się dziwny kościsty kolec – przyczyną są smartfony
Wykorzystując to jako punkt odniesienia, przeprowadzono analogiczne badania na próbkach pobranych od 6 pacjentów z astmą. Porównanie obu tych grup pozwoliło na zidentyfikowanie różnic.
Jedno z kluczowych odkryć dotyczy problemu z komunikacją pomiędzy komórkami dróg oddechowych. Zazwyczaj szereg komórek współpracuje ze sobą, ale komórki pomocnicze typu 2. (Th2) są nadaktywne w astmie.
Kolejna sprawa to nadprodukcja śluzu. Naukowcy odkryli nowy stan komórek nazwany stanem śluzowo-rzęskowym. Występuje on w dolnych drogach oddechowych u pacjentów z astmą. Trzecia znaleziona rzecz to różnica w działaniu komórek w różnych częściach płuc.
Naukowcy mają nadzieję, że odkrycia będą dalej badane przez różne grupy i doprowadzą one do lepszego zrozumienia choroby i powstania nowych leków.
Czytaj też: Co się stanie jeśli nie wyjmiecie drzazgi?
Źródło: Newatlas