Reklama
aplikuj.pl

W tym europejskim kraju szczepienia na COVID-19 się zakończyły, a mieszkańcy wracają do normalności

koronawirus

Minister zdrowia Gibraltaru, Samantha Sacramento, zabrała głos w sprawie poprawiającej się sytuacji epidemiologicznej na terenie tego terytorium. W ostatnim czasie zniesiono tam m.in. obowiązek noszenia masek, które obowiązują jedynie w transporcie publicznym.

Gibraltar liczy ok. 34 tysięcy mieszkańców, choć na wyspie zatrudnionych jest również wielu obcokrajowców, dlatego szczepieniami objęto m.in. 10 tysięcy Hiszpanów. Matt Hancock, minister zdrowia Wielkiej Brytanii pochwalił działania lokalnych władz, określając Gibraltarczyków mianem pierwszego kraju, który zakończył szczepienia na COVID-19 całej dorosłej populacji.

Czytaj też: Szczepienie dzieci na COVID-19 może być wymagane do zakończenia pandemii

Efektów udanej kampanii nie trzeba daleko szukać. Na Gibraltarze w zasadzie nie notuje się już nowych zakażeń koronawirusem, a ostatni zgon na COVID-19 miał tam miejsce 13 marca. Dzięki temu władze postanowiły znieść godzinę policyjną, natomiast bary i restauracje są otwarte do drugiej w nocy.

Szczepienia na COVID-19 doprowadziły do sytuacji, w której Gibraltar nie notuje już nowych zakażeń

Przykłady mniejszych terytoriów, gdzie szczepienia idą szybciej, pokazują, iż tego typu wysiłki nie idą na marne. Najlepszym przykładem sukcesu związanego ze szczepionkami na COVID-19 jest Izrael, który od lutego sukcesywnie znosi kolejne obostrzenia, jednocześnie notując ciągłe spadki w zakresie liczby zakażeń SARS-CoV-2.