Reklama
aplikuj.pl

Ta szczepionka na COVID-19 będzie znacznie tańsza od pozostałych. Właśnie rozpoczęto jej testy

koronawirus

NDV-HXP-S to szczepionka na COVID-19, która może być przechowywana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza i jest wytwarzana w podobny sposób jak preparaty chroniące przed wirusem grypy.

Środek jest już testowany na terenie Tajlandii oraz Wietnamu, a wkrótce mają się rozpocząć badania kliniczne w Brazylii. Wykorzystuje on białko kolczaste do pobudzania reakcji odpornościowej ludzkiego organizmu, który jest w ten sposób przygotowywany do walki z koronawirusem.

Czytaj też: Jak długo szczepionki na COVID-19 będą chroniły przed koronawirusem?

Jason McLellan i jego współpracownicy zaprojektował ustabilizowany wariant białka kolczastego, zwany HexaPro. Zaiwera on nie dwie, lecz sześć mutacji, co powinno zwiększać skuteczność szczepionki.

Szczepionka na COVID-19 NDV-HXP-S będzie produkowana w podobny sposób jak preparaty na grypę

Podstawowym problemem w zakresie zakupu i dystrybucji szczepionek przez biedniejsze kraje są koszty oraz utrudnione przechowywanie. NDV-HXP-S ma jednak rozwiązywać oba problemy, ponieważ można ją przechowywać w temperaturze wynoszącej od 2 do 8 stopni Celsjusza, a koszt produkcji powinien być znacznie niższy od konkurencyjnych środków.

Czytaj też: Czy szczepionki ograniczają transmisję koronawirusa?

Opisywana szczepionka na COVID-19 jest produkowana przy użyciu tej samej metody, którą stosuje się do uzyskiwania preparatów na grypę od lat 50. ubiegłego wieku. Dzięki temu środek powinien stać się szeroko dostępny, a właśnie jego powszechność będzie kluczowa w zwalczeniu pandemii koronawirusa.