Reklama

UE wykonała już 100 mln szczepień na COVID-19. Ogłoszono też nową umowę z Pfizerem

pandemia

Na terenie Unii Europejskiej podano już ponad 100 milionów szczepionek na COVID-19. Przy okazji ogłoszono zawarcie umowy pomiędzy Komisją Europejską oraz firmami Pfizer i BioNTech.

Kraje wchodzące w skład wspólnoty mają otrzymać 50 milionów dawek preparatu od Pfizera w drugim kwartale 2021 roku. Przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen, dodała, że dostawy przewidziane na koniec roku zostaną przyspieszone.

Czytaj też: Szczepionka od Pfizera okazała się skuteczna w starciu z kolejnym szczepem koronawirusa

Już kilka dni temu informowaliśmy o tym, że władze Unii Europejskiej Komisja prowadzą rozmowy z producentami w sprawie nowej mowy opiewającej na 1,8 miliarda dawek, które trafią na Stary Kontynent w 2022 i 2023 roku jako zabezpieczenie przed potencjalnymi mutacjami koronawirusa.

Szczepionki na COVID-19 są dostarczane do Unii Europejskiej przez 4 różnych producentów

Pfizer, w przeciwieństwie do firmy AstraZeneca, wywiązuje się z zakontraktowanych dostaw. Z kolei brytyjsko-szwedzkie przedsiębiorstwo przekazało krajom członkowskim mniej niż połowę dawek przewidzianych pierwotnie na pierwszy kwartał tego roku. Co więcej, w ostatnich tygodniach rozgorzała dyskusja nt. bezpieczeństwa preparatu, który ma rzekomo zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi.