Reklama
aplikuj.pl

Ta szczepionka na koronawirusa będzie dostosowana do wszystkich mutacji

pandemia

Szczepionka opracowywana przez naukowców z Uniwersytetu w Nottingham powinna być skuteczna nawet w starciu z kolejnymi szczepami SARS-CoV-2, które zneutralizują inne środki.

Wszystkie trzy obecnie stosowane szczepionki oparte są na sekwencji genetycznej białka kolczastego, które umożliwia koronawirusowi łączenie się z komórkami w ludzkim organizmie. Kiedy jednak we wspomnianym białku doszło do mutacji, skuteczność szczepionek spadła. Odnotowano to w przypadku wariantów z Brazylii, Republiki Południowej Afryki oraz Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Czy szczepionka na koronawirusa zmniejsza zakaźność?
Czytaj też:
Czytaj też: Co ze szczepionkami na mutacje koronawirusa? EMA zapowiada szybkie działania

Środek opracowywany przez naukowców z Wielkiej Brytanii zawiera nie tylko białko kolczaste, ale również część otoczki, która chroni materiał genetyczny wirusa. Ta otoczka mutuje w znacznie wolniejszym tempie, a szansa, iż zarówno ona jak i samo białko kolczaste jednocześnie zmutują są bardzo niskie.

Szczepionka na koronawirusa opracowywana przez naukowców z Wielkiej Brytanii wykorzystuje białko kapsydowe

Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że białko kapsydowe (związane z otoczką) wyzwala silną reakcję immunologiczną limfocytów T. Oczywiście konieczne jest jeszcze sprawdzenie skuteczności i bezpieczeństwa takiego rozwiązania w przypadku ludzi. Badania kliniczne mają się rozpocząć wiosną tego roku.