Reklama
aplikuj.pl

Finansowana przez Billa Gatesa szczepionka na koronawirusa wchodzi w fazę testów

W ciągu ostatnich kilku tygodni w USA i Chinach rozpoczęły się dwa osobne testy szczepionki na koronawirusa. Teraz podobne procedury powinny nastąpić w przypadku środka, którego powstanie sfinansowała fundacja Billa i Melindy Gatesów.

Amerykańscy dobroczyńcy ogłosili niedawno, że wyłożyli pieniądze na prace nad 7 różnymi szczepionkami, choć przyznali, iż maksymalnie dwie okażą się skuteczne. Teraz z kolei dowiedzieliśmy się, że jedna z hipotetycznych szczepionek wejdzie wkrótce w fazę testów klinicznych. Jeśli te na ludziach zakończą się sukcesem, to w ciągu kolejnych miesięcy pandemia koronawirusa mogłaby przejść do historii.

Środek o nazwie INO-4800 został już pozytywnie przetestowany na zwierzętach. Naukowcy zauważyli, że szczepionka ta wzmacnia układ odpornościowy organizmu, który zaczyna wytwarzać przeciwciała zwalczające nowo wykryty patogen. Zdecydowano więc o zaszczepieniu 40 ochotników, a wyniki eksperymentu mają być znane do lata.

Czytaj też: Te objawy sugerują prawdopodobieństwo zgonu od koronawirusa

Inovio opiera swoje dokonania na badaniach poświęconych innemu koronawirusowi, który w przeszłości wywołał epidemię MERS. Firma zapewnia, że w razie potrzeby jest w stanie wyprodukować nawet milion dawek szczepionki do końca roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News