Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka na raka uzyskała świetne rezultaty. Oto wyniki badań klinicznych

covid-19

Spersonalizowana szczepionka okazała się bezpieczna i częściowo skuteczna w ochronie pacjentów chorych na raka, m.in. płuc i pęcherza moczowego. Wnioski płynące z I fazy badań klinicznych zostały zaprezentowane na American Association for Cancer Research Annual Meeting 2021.

W ramach wspomnianych badań 13 pacjentów otrzymało spersonalizowaną szczepionkę. 10 z nich miało tzw. guzy lite, podczas gdy 3 innych – szpiczaka mnogiego. Thomas Marron z Icahn School of Medicine oraz jego współpracownicy opracowali szczepionkę poprzez sekwencjonowanie genetyki guza i linii ludzkich komórek zarodkowych.

Czytaj też: Najgroźniejsze nowotwory – top 10

Następnie naukowcy zidentyfikowali fragmenty guza, co pomogło im przewidzieć, czy układ odpornościowy pacjenta zareaguje na podanie szczepionek. W ramach kolejnego etapu skorzystali z systemu obliczeniowego OpenVax, aby zawęzić listę celów, które mogłyby pomóc w przystosowaniu szczepionek do konkretnych chorób.

Szczepionka na raka jest bezpieczna, ale nie można jeszcze ocenić jej skuteczności

Nina Bhardwaj przyznaje, że większość eksperymentalnych szczepionek przeciwnowotworowych jest podawana w przypadku wystąpienia przerzutów. Wcześniejsze badania wykazały jednak, że immunoterapie są bardziej skuteczne u pacjentów, którzy doświadczyli mniejszego rozprzestrzenienia nowotworu.

Czytaj też: Szczepionka na HIV tuż za rogiem? Obiecujące wyniki badań klinicznych

Głównym celem badań klinicznych I fazy jest przekonanie się o bezpieczeństwie danego środka, lecz w tym przypadku udało się również potwierdzić, że pacjenci dobrze tolerowali preparat i wystąpiły u nich długoterminowe, pozytywne efekty. Oczywiście liczba pacjentów objętych eksperymentem jest zbyt niska, aby wyciągać z niego konkretne wnioski.