Reklama
aplikuj.pl

Szczury mogą już prowadzić

W kolejnym rozdziale eksperymentów na szczurach naukowcy z University of Richmond w Wirginii nauczyli je prowadzić niewielkie samochodziki. Posłużono się przy tym sztuczki z nagradzaniem ich postępów jedzeniem.

Oczywiście oprócz samych szczurów, głównymi bohaterami w tym eksperymencie są też samochody. Ich podstawa jest wykonana z aluminium, a kierownica z miedzi. Gdy w samochodzie stoi szczur, wystarczy, że położy łapki na miedzi, aby włączyć obwód elektryczny i ruszyć z miejsca. To badanie po raz kolejny potwierdza, że szczury mają bardziej złożone mózgi, niż pierwotnie sądziliśmy. Wiedzieliśmy już, że mogą manewrować przez labirynty i rozpoznawać przedmioty, ale teraz wiemy, że są w stanie nauczyć się trudniejszych zadań.

Jak komentuje jeden z badaczy, Kelly Lambert:

Nauczyli się nawigować samochodem w wyjątkowy sposób i zaangażowali się w układy kierownicze, których nigdy nie mieli, by ostatecznie zdobyć nagrodę.

Ponadto naukowcy zauważyli, że proces uczenia się jazdy miał relaksujący wpływ na szczury, które wykazywały niższy poziom kortyzolu – hormonu steroidowego – oraz dehydroepiandrosteronu – innego hormonu steroidowego, który łagodzi uczucie stres. Dlatego też następnie badacze umieścili różne szczury w zdalnie sterowanych samochodach, aby sprawdzić, czy poziomy stresu są w ogóle porównywalne. Okazało się, że szczury, które były pasażerami tych pojazdów, miały wyższy poziom stresu w porównaniu do szczurów kierujących.

Finalnie badanie ma na celu eksploracje nowego spojrzenia na chorobę Parkinsona.