WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Szereg prezentacji i zapowiedzi procesorów Intela

Od premiery pierwszych układów Ryzen walka na rynku procesorów nabrała soczystych rumieńców i nie wygląda na to, że wkrótce dobiegnie końca. Zarówno Intel, jak i AMD nie spoczywają na laurach i nieustannie rozwijają swoją ofertę o nowe produkty. Wygląda jednak na to, że nadchodzące dni ubiegną pod znakiem ”niebieskich”, ponieważ Ci zapowiedzieli i zaprezentowali wiele nowych procesorów.

Na początek weźmiemy się za informacje o układach, które już zmierzają na półki sklepowe. Mowa o praktycznie wszystkich rodzinach począwszy od tych budżetowych, aż po Core i7. Ze względu na mnogość informacji i szczegółów specyfikację poszczególnych procesorów znajdziecie w poniższych tabelkach. Zdecydowanie najciekawszymi są Core i5-8600 i i5-8500, które mają wypełnić lukę pomiędzy Core i5-8400 i Core i5-8600K. Ich cena będzie sięgać kolejno ~660 zł i ~730 zł. Z kolei Core i3 otrzyma model i3-8300 wyceniony na ~470 zł, a budżetowa seria Celeronów i Pentiumów szereg układów za cenę od 140 do 300 zł. Na rynek wejdą również energooszczędne wersje Core i3, i5 oraz i7 (tabelka nr 1 i 3).

Ciekawie prezentuje się również segment nowych chipsetów pod procesory Coffee Lake. Do tej pory mieliśmy, możliwość wybrania wyłącznie najdroższej płyty głównej z Z370, ale wkrótce  ich dostępność rozszerzy się o H370, H310, Q370 i B360, których specyfikację znajdziecie również w poniższej tabeli.

Coffee Lake-U

Intel ujawnił również cztery procesory przeznaczone do komputerów mobilnych z serii Coffee Lake-U. Te jednak będą zawierać układy graficzne Iris Plus z własną, 128 MB pamięcią eDRAM, czyli pokładem statycznej L4. Ze względu na to ich cena będzie zakrawać na rynek premium, ale na datę debiutu musimy jeszcze poczekać.

Mobilny Core i9!

Ale to nie wszystko! Firma postarała się nawet o krótką zapowiedź mobilnego i niesamowicie wydajnego Core i9. Ten będzie bazował na procesie 14nm++ i architekturze Coffee Lake, a jego możliwości określi 6 rdzeni fizycznych z obsługą technologii Hyper Threading oraz 12 MB współdzielonej pamięci L3. Więcej informacji i detali dotrze do nas w najbliższym czasie. Najciekawsze jest to, że w ostatniej chwili dotarła do nas jeszcze inna zapowiedź.

Core i5+ i Core i7+

Mowa o procesorach Core i5+ i Core i7+, które swoje przeznaczenie mają odnaleźć w – kolokwialnie mówiąc – ”składakach”. Odpowiedzialni za nie producenci będą zobowiązani dorzucać do zestawu również dysk SSD Intel Optane, a może nawet bufor w postaci Optane 800p. Wygląda więc na to, że AMD będzie miało niemały orzech do zgryzienia. Wszystko ze względu na to, że rynek mobilny miał być dla nich kluczem do sukcesu w 2018 roku… który Intel stara się skrzętnie ukryć.

Źródło: TechPowerUp, Wccftech