Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna fotosynteza pomoże zmienić CO2 w plastik

Naukowcy coraz lepiej radzą sobie z wychwytywaniem szkodliwego CO2 i przekształcaniem go w przydatne produkty. Badacze z Rutgers University dokonali przełomu w tej dziedzinie, opisując nową metodę sztucznej fotosyntezy. Może ona przekształcić dwutlenek węgla w bloki konstrukcyjne tworzyw sztucznych i innych materiałów. Nowa metoda pozwoli dokonać tego z większą wydajnością i znacznie taniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Zdolność naturalnych roślin do pobrania niewielkiej ilości energii słonecznej w celu przekształcenia dwutlenku węgla w paliwa, w tym węglowodany i tłuszcze do samodzielnego odżywiania, zainspirowała niezliczone badania ukierunkowane na wytwarzanie czystej energii. Powtórzenie tego procesu fotosyntezy w urządzeniach zrobionych przez człowieka jest postrzegane jako kamień milowy. Widzieliśmy wiele obiecujących urządzeń, które wykorzystują fotosyntezę do produkcji paliw. Jest jednak wiele do zrobienia, zanim technologie te staną się komercyjnie możliwe do zrealizowania.

Naukowcy z Rutgers twierdzą, że zrobili znaczący krok naprzód, wykorzystując zestaw materiałów katalizatora, które są powszechnie dostępne (a zatem tanie) i łączą się z wymaganiami naturalnej fotosyntezy. Pięć nowych katalizatorów zespół wykonał z taniego niklu i fosforu. Atomy mogą przybierać formę cząsteczek lub długich łańcuchów polimerowych, z których te ostatnie mogą służyć jako elementy konstrukcyjne dla tworzyw sztucznych.

Dzięki patentom zespół będzie teraz pracował nad komercjalizacją technologii. Będzie to wymagało zbadania reakcji chemicznej, aby zobaczyć, jak można ją zmodyfikować w celu wytworzenia innych produktów. W efekcie badacze mogliby codziennie wytwarzać kilogramy przydatnych materiałów.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Rutgers University]

Czytaj też: Wody Atlantyku są coraz bardziej zanieczyszczone plastikiem