Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna inteligencja zawieszona przez Google. Chodzi o narzędzie generujące wideo

komputery

Nowa sieć neuronowa od Google jest gotowa do działania, jednak firma postanowiła wstrzymać jej wydawanie ze względu na generowane przez nią problematyczne treści.

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o narzędzie zwane Imagen Video. Za jego sprawą sztuczna inteligencja jest w stanie generować materiały wideo w oparciu o wprowadzony tekst. Jak wyjaśniają przedstawiciele Google, opóźnienie premiery tego oprogramowania wynika z „kilku ważnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem i etyką”.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe skrócą czas ładowania baterii aut elektrycznych

Niestety nie zostało dokładnie wyjaśnione, o jakie treści chodzi, lecz możemy przypuszczać, że Imagen Video mogłoby zostać wykorzystane do generowania brutalnych, erotycznych czy też rasistowskich materiałów.

Sztuczna inteligencja stwarza wiele możliwości, ale i daje pole do nadużyć

Podczas gdy nasze wewnętrzne testy sugerują, że wiele wyraźnych i brutalnych treści może być odfiltrowanych, nadal istnieją społeczne uprzedzenia i stereotypy, które są wyzwaniem do wykrycia i filtrowania. Zdecydowaliśmy się nie wypuszczać modelu Imagen Video ani jego kodu źródłowego, dopóki te obawy nie zostaną złagodzone.

wyjaśniają przedstawiciele Google

Czytaj też: Dzięki tej sztucznej inteligencji pogoda nie przeszkodzi autonomicznym samochodom

Sztuczna inteligencja i oparte na niej narzędzia, które umożliwiają generowanie bardzo realistycznych, a przy tym rozbudowanych treści, nie zawsze jest wykorzystywana tak, jak byśmy tego oczekiwali. Sporo kontrowersji wzbudza między innymi technologia związana z tzw. deepfakes, za sprawą których pojawiają się materiały ukazujące sytuacje czy wypowiedzi, z którymi widoczne na ekranie osoby mogą nie mieć nic wspólnego. Tego typu sytuacje nierzadko są wykorzystywane na przykład do tworzenia filmów pornograficznych czy manipulowania słowami polityków.