Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna Inteligencja na straży płuc. Wykrywa choroby z niebywałą skutecznością

Sztuczna Inteligencja na straży płuc

Sztuczna inteligencja stosowana w medycynie to idealny sposób na przyspieszenie procesu identyfikacji chorób, czego najnowszym przykładem jest dzieło zespołu naukowców z University of West Scotland. Ci opracowali system wykorzystujący SI, który może automatycznie diagnozować choroby płuc (zapalenie płuc czy gruźlicę), zmniejszając tym samym obłożenie przychodni.

Jak sztuczna Inteligencja może wspomóc wykrywanie chorób płuc?

Rozpoznanie wspomnianych chorób płuc wymaga zazwyczaj przeprowadzenia różnych badań diagnostycznych, które zajmują dużo czasu i są kosztowne. Pandemia posunęła jednak wspomnianych badaczy do opracowania sprzętu specjalnie do wykrywania infekcji COVID-19 ze zdjęć rentgenowskich i owoce tego widzimy właśnie dziś.

Czytaj też: Papierowe laminaty jako przyszłość elektroniki jednorazowego użytku

Nie ma wątpliwości, że oddziały szpitalne na całym świecie są pod presją, a wybuch pandemii COVID-19 zaostrzył to, dodając dalsze obciążenie do naciskanych oddziałów i personelu. Istnieje rzeczywiste zapotrzebowanie na technologię, która może pomóc złagodzić niektóre z tych presji i wykryć szereg różnych chorób szybko i dokładnie, pomagając zwolnić cenny czas personelu

– wspomniał jeden z badaczy.

System działa tak, że wykorzystuje zdjęcie rentgenowskie i porównuje je z bazą danych tysięcy obrazów od pacjentów z zapaleniem płuc, gruźlicą oraz infekcją COVID-19. Następnie wykorzystuje swoją „inteligencję”, aby postawić diagnozę. W fazie testowej badania technika uzyskała 98% dokładności, udowadniając, że jest precyzyjną metodą diagnozowania pacjentów z chorobami płuc. Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy technikę można zastosować do diagnozowania innych chorób, wykorzystując zarówno testy diagnostyczne, jak i sztuczną inteligencję.