WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Sztuczna inteligencja na tej stronie tworzy wiarygodne twarze nieistniejących osób

Znacie tą panią z powyższego zdjęcia? Pewnie nie, bo stworzył ją napędzany sztuczną inteligencją algorytm ze strony ThisPersonDoesNotExist.com, którą możecie odświeżać do woli, przypatrując się twarzom ludzi, którzy tak naprawdę nigdy nie istnieli. 

Tę stronę stworzył Philip Wang, inżynier oprogramowania w firmie Uber, który pracował nad nią od 2014 roku do czego zainspirowała go rozmowa z Ianem Goodfellhem, naukowcem zajmującym się szeroko pojętym badaniem w Google Brain, który wprowadził koncepcję Generatywnej Sieci Przeciwnej (GAN). Jeden z nich zaprojektował algorytm generowania nowych obrazów, a drugi zajął się programem, ustalającym, które obrazy zostały generowane komputerowo i które są rzeczywistymi. Z upływem czasu sztuczna inteligencja tego pierwszego algorytmu stałą się tak dobra, że bez większego problemu oszukiwała tego testującego.

Następnie Wan wykorzystał najnowocześniejszego GANa (narzędzie stworzone właśnie do generowania twarzy nieistniejących osób) odpracowanego przez oddział NVIDII zajmujący się sztuczną inteligencją, wrzucił do algorytmu zestaw 70000 zdjęć twarzy w wysokiej rozdzielczości, a resztę odwalił sam algorytm, korzystając z głębokiego uczenia (deep learning):

Czytaj też: Sztuczna inteligencja OpenAI pisze niepokojąco wiarygodne fake newsy

Źródło: Digitaltrends