Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna inteligencja Nvidii ma zrewolucjonizować opiekę medyczną w Wielkiej Brytanii

Sztuczna inteligencja Nvidii ma zrewolucjonizować opiekę medyczną w Wielkiej Brytanii
Sztuczna inteligencja Nvidii ma zrewolucjonizować opiekę medyczną w Wielkiej Brytanii

Zawsze powtarzałem, że Nvidia wygrywa nad AMD przez dywersyfikację, na jaką sobie pozwala, uderzając w masę rynków i zawiązując umowy z kompletnie niepowiązanymi ze sobą segmentami na rynku. Tym razem mowa o opiece zdrowotnej, a dokładnie tej w Wielkiej Brytanii, która przewiduje stworzenie we współpracy z King’s College platformy sztucznej inteligencji do interpretowania skanów radiologicznych dla szpitali w Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Powstało uczenie maszynowe wykrywające depresję u dziecka

Sam pomysł jest świetni, bo z możliwością analizowania rentgenów dokładniej i szybciej w porównaniu do ludzi, opieka zdrowotna pominie tak naprawdę bardzo czasochłonny aspekt interpretacji radiologicznej. Chociaż pomysł wykorzystania platform sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej i badaniach naukowych jest stosunkowo nowy, a partnerstwo to jest pierwszym tego rodzaju, który chce opracować system sztucznej inteligencji przeznaczony dla całego brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej, to ma na celu wielkie rzeczy. A dokładnie rewolucje w onkologii, kardiologii oraz neurologii.

Lepsza, dokładniejsza analiza obrazu oparta na platformach SI to nie tylko szybsze wyniki testów dla zmartwionych pacjentów, ale też wytchnienie dla przepracowanych specjalistów. Ponadto „wypluwane” z takiego systemu dane mogłyby później doprowadzić do przełomów w krajobrazie obrazowania medycznego. Od określenia pierwotnej przyczyny różnych nowotworów aż po pomoc w klasyfikacji określonych zaburzeń neurologicznych i nakreślenia optymalnych planów leczenia.

Takim zadaniem zajmie się superkomputer o mocy obliczeniowej dwóch petaflopsów, który łączy ze sobą szesnaście procesorów graficznych, co podobno zapewnia mu tytuł „najmocniejszego systemu SI na świecie”. W projekcie zostanie wykorzystany zestaw narzędzi Nvidia Clara SI, sieć neuronowa NiftyNet do analizy obrazu typu open source oraz szereg innych technologii obrazowania, takich jak Kheiron Medical, Mirada i Scan.

Cały ten projekt jest częścią projektu Centrum Medycznego Obrazowania i Sztucznej Inteligencji w Londynie dla Opieki Zdrowotnej opartej na Wartościach, które zostało oficjalnie otwarte w lutym tego roku. To planuje wyszkolić systemy sztucznej inteligencji, aby radzić sobie nie tylko z obrazowaniem medycznym, ale także z szerszymi danymi pacjenta.

Czytaj też: Na MIT powstało najlepsze SI wykrywające ryzyko raka piersi

Źródło: New Atlas