Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna inteligencja odtwarza obrazy za pomocą drukarki 3D

Repliki znanych obrazów są zazwyczaj tworzone za pomocą drukarek, które wykorzystują tylko cztery atramenty – cyjan, magentę, żółty i czarny. RePaint, nowa technika opracowana w MIT, łączy sztuczną inteligencję, druk 3D i bogatą, 10-tuszową paletę. W ten sposób naukowcy zapewniają o wiele bardziej realistyczne efekty w każdych warunkach oświetleniowych.

Zdjęcia oryginalnych dzieł sztuki są najpierw analizowane za pomocą algorytmu głębokiego uczenia się, który wybiera odpowiednią kombinację atramentów do użycia. Każdy z 10 atramentów jest następnie ostrożnie umieszczany przez drukarkę 3D, a kolory często są układane jeden na drugim. Gradienty są odtwarzane za pomocą dobrze znanych technik, takich jak półtonowanie.

Rezultatem, według naukowców, jest kolorystyka, którą uznano za 4-krotnie wyższą od najnowocześniejszych modeli. Jest ona wierna oryginałowi niezależnie od ustawienia lub oświetlenia pomieszczenia. Oprócz komercyjnych odbitek słynnych obrazów do domu, technika RePaint może być używana w muzeach do tworzenia dokładnych replik dzieł sztuki, które zostały skradzione lub są zbyt wrażliwe, aby mogły być wystawione na działanie publiczne.

Jednak na tę chwilę jest jeszcze kilka elementów, które trzeba dopracować. Obecna paleta jest niekompletna, pozbawiona kolorów, takich jak niebieski kobalt. Dodatkowo wciąż trwają prace, aby uzyskać błyszczące i matowe wykończenia. Poza tym, proces drukowania przebiega dość wolno, a wydruki mają rozmiar zbliżony do wizytówki. Na szczęście autorzy projektu twierdzą, że przyszłe komercyjne drukarki 3D znacznie przyspieszą ten proces.

[Źródło: newatlas.com; grafika: MIT]

Czytaj też: Robot Artsy idealnie odtwarza obrazy za pomocą nici