W epoce wielkich danych często wydaje się, że toniemy w ciągłym potoku informacji. Ogromnym wyzwaniem, przed którym teraz stoimy, jest uporządkowanie wszystkich opracowanych dokumentów. W ramach współpracy naukowców zajmujących się komputerami i badaczy chorób nowotworowych na Uniwersytecie w Cambridge opracowano nowatorski system. Opiera się ona na sztucznej inteligencji i ma pomóc w przebiciu się przez miliony badań naukowych.
Nauka z natury jest procesem fragmentarycznym. Każde nowe odkrycie dochodzi do puli tych poprzednich, ale docieramy teraz do punktu, w którym istnieje ogromna ilość danych. Ludzki umysł nie jest w stanie przez nie przebrnąć, dlatego potrzeba pomocy ze strony technologii.
Nazwany LION LBD, system początkowo koncentruje się na badaniach nad rakiem. Oprogramowanie obejmuje uczenie maszynowe, przetwarzanie w języku naturalnym i metody wyszukiwania tekstowego, wzorowane na technice zwanej LBD. Pierwotnie opracowany w latach osiemdziesiątych przez informatyka Dona Swansona, została zaprojektowana, aby pomóc naukowcom odnaleźć dane w badaniach. Chodziło o informacje, które mogą być użyteczne, ale zostały uznane jako drugorzędne w stosunku do ogólnej hipotezy badania. Swanson opracował tę technikę po zauważeniu, jak szerokie i fragmentaryczne stały się badania.
Na tym wczesnym etapie system LION LBD jest nadal stosunkowo ograniczony. Może jedynie tworzyć połączenia między dwoma słowami kluczowymi lub pojęciami i został wstępnie zaprogramowany przy użyciu publicznie dostępnych abstraktów PubMed. Sytuacja powinna się jednak szybko poprawić, ponieważ naukowcy, którzy stoją za systemem, udostępniają go na zasadzie open source.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Pixabay]
Czytaj też: Sztuczna inteligencja może generować obrazy sztucznych galaktyk